"Tristan i Izolda" i filozoficzna koncepcja miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:00
- To cała magia miłości romantycznej. Opowieść mówi o uczuciu, które pojawia się nagle, ogarnia dwoje ludzi i wypełnia całe ich życie. Ta miłość nigdy się nie kończy, ale obojgu nie uda się zbudować trwałego związku osadzonego w realnym życiu – mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
Audio
  • Tristan i Izolda. Miłość romantyczna w dzisiejszym świecie (Rachunek myśli/Dwójka)
Tristan i Izolda według Herberta Drapera
"Tristan i Izolda" według Herberta Drapera Foto: wikipedia, domena publiczna

W audycji "Rachunek myśli" analizowaliśmy klasyczną lekturę przez pryzmat koncepcji miłości w świecie kultury zachodniej autorstwa Denisa de Rougemonta.

- Związek Tristana i Izoldy trwa przede wszystkim w ich wyobraźni, w pewnych iluzjach, które czasem wspólnie podzielają. To jest właśnie siła napędowa miłości romantycznej. Badacze twierdzą, że takie uczucie może trwać rok, może dwa lata, po czym przerodzi się w przywiązanie. Jeśli natomiast jest jakaś przeszkoda, która stanie na drodze kochankom, miłość romantyczna może płonąć żywym ogniem wiele lat - powiedział dr Cezary Żechowski.

Dlaczego tak się dziej i jakie to przynosi skutki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Cezary Żechowski, psychoterapeuta

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Czytaj także

Strach. Nieodłączny towarzysz człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:21
- Strach to jedno z fundamentalnych uczuć. Wszystkie świadectwa kultury z różnych kręgów cywilizacyjnych i epok historycznych pokazują jego obecność we wszystkich obszarach ludzkiego doświadczenia - mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja i filozofia. Spotkanie z ks. prof. Janem Sochoniem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 23:30
Okazją do rozmowy z cenionym poetą, krytykiem literackim, filozofem i teologiem był podwójny jubileusz naszego gościa: 65. urodzin i 40-lecia twórczości literackiej i filozoficznej.
rozwiń zwiń