Bezdomność i zadomowienie jako figury egzystencji

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:03
O napięciu między bezdomnością (wykorzenieniem/wygnaniem) a zadomowieniem (zakorzenieniem/byciem-u-siebie) rozmawialiśmy w audycji z prof. Robertem Piłatem.
Audio
  • Bezdomność i zadomowienie jako figury egzystencji (Rachunek myśli/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/ Fresnel

W ujęciu psychologicznym bezdomność uznawana jest za kryzysowy stan egzystencji, a osoba nieposiadająca miejsca zamieszkania godzi się nie tylko z brakiem zaspokojenia jednej z elementarnych ludzkich potrzeb, ale też z trwałym wykorzenieniem ze środowiska i rozpadem więzi społecznych. Osoby bezdomne charakteryzuje się jako jednostki, które utraciły wolę, umiejętność i motywację do kierowania własnym losem.

To prowadzi nas w stronę filozoficznego ujęcia bezdomności jako pewnej postawy wobec życia, świata i innych ludzi. Rzuca też światło na fenomen zadomowienia, na który rzadko kiedy zwracamy uwagę, mimo jego fundamentalnej ważności dla codziennego funkcjonowania człowieka. 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 2.05.2020

Godzina emisji: 23.00

Zobacz więcej na temat: filozofia psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złoty środek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 18:15
Wspólnie z prof. Robertem Piłatem zastanawialiśmy się w audycji czy w odniesieniu do każdej sytuacji istnieje tylko jedno właściwe rozwiązanie. Czy umiar może okazać się czymś niepożądanym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relatywizm niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:00
Może dotyczyć różnych dziedzin: kultury, moralności, nauki, religii, sztuki – wszystkich najważniejszych sfer życia człowieka… W "Rachunku myśli" o relatywizmie rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Szahajem, filozofem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O literackim portretowaniu pokolenia i humorze. Rozmowa z Łukaszem Orbitowskim

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:23
W swoim blogu pisze o braku sympatii do siebie przy jednoczesnym przemożnym zaufaniu do własnych działań. Gdy mieszkał w Kopenhadze, twierdził że w Polsce żyje się dobrze i pięknie. Stratę traktuje zarazem jako pewien zysk. Zapraszamy do wysłuchania "Rachunku myśli" Łukasza Orbitowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religia ewolucyjna. Wokół myśli Johna L. Schellenberga

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 12:00
Jesteśmy niedojrzali jako gatunek - twierdzi kanadyjski filozof, John L. Schellenberg. Dlatego nie powinniśmy traktować naszych naukowych, metafizycznych i religijnych koncepcji świata jako czegoś ostatecznego. Jak jednak wyobrazić sobie ich rozwój?
rozwiń zwiń