Panpsychizm. Inne spojrzenie na relacje między mózgiem a umysłem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 09:00
Świadomość nie jest wyłączną cechą istot biologicznych, lecz stanowi podstawową własność całej fizycznej materii - głosi jedna z najbardziej niezwykłych hipotez naukowych. W audycji z cyklu "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o panpsychizmie. Naszym gościem był dr Jacek Jarocki z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W audycji zastanawiać się będziemy w jakim stopniu koncepcja panpsychizmu zmienia naszą wizję świata
W audycji zastanawiać się będziemy w jakim stopniu koncepcja panpsychizmu zmienia naszą wizję świataFoto: fran_kie/Shutterstock

Według internetowej Encyklopedii PWN panpsychizm to filozoficzny pogląd na strukturę rzeczywistości, przypisujący całej materii nie tylko właściwość życia, lecz także naturę świadomości, analogiczną do cech psychiki ludzkiej.

Pogląd ten był głoszony w starożytności przez przedstawicieli jońskiej filozofii przyrody, w okresie renesansu - przez B. Telesia i G. Bruna, a w nowożytnych - przez J.W. Goethego, J.G. Herdera, F.W. Schellinga, G.Th. Fechnera i E. von Hartmanna.

[Źródło: encyklopedia.pwn.pl]

Panpsychizm jest próbą wyjścia z impasu w badaniach nad relacjami między mózgiem a umysłem. Co przemawia za tą hipotezą? Czy da się ją sfalsyfikować? W jakim stopniu zmienia ona naszą wizję świata?

Gościem audycji był dr Jacek Jarocki - filozof umysłu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor rozprawy "Świadomość, wolna wola, jaźń. Metafizyka Galena Strawsona", napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Gutowskiego i dr. Marcina Iwanickiego.

Posłuchaj
56:50 2022_06_25 23_03_05_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Panpsychizm. Inne spojrzenie na relacje między mózgiem a umysłem (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Jacek Jarocki (filozof)

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Cyberpsychologia. Pozytywne strony sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:00
Psychologowie badający relacje między ludźmi a technologią koncentrują się zazwyczaj na zjawiskach niepokojących. Wskazują na groźbę dehumanizacji i uzależnień, snują obawy związane z perspektywą pojawienia się systemów o nadludzkich możliwościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Behawioryzm - czy kontrola zachowania jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 00:00
W tym wydaniu "Rachunku myśli" spotkaliśmy się z prof. Przemysławem Bąblem, dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym porozmawialiśmy o behawioryzmie - a to za sprawą przekładu "Nauki i zachowania człowieka", jednej z najistotniejszych prac amerykańskiego psychologa Burrhusa F. Skinnera.
rozwiń zwiń