Głupota nie taka straszna jak ją malują?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 00:00
W audycji z cyklu "Rachunek myśli" z dr hab. Jackiem Dobrowolskim, filozofem z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawialiśmy o głupocie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photoschmidt/Shutterstock

Jest nieustępliwa, a być może i nieunikniona. Zwykle wiąże się ją z lekkomyślnością, nieuważnością i nieroztropnością. Być może jednak jest w niej jakiś rodzaj oporu jednostki przeciwko przytłaczającym ją zasadom, rys anarchistycznego upojenia.

Czy w związku z tym jej piętnowanie ma jakikolwiek sens? A może - poza kontekstem śmieszno-strasznym - jej owoce mogą być inspirujące? O głupocie rozmawialiśmy w audycji z dr hab. Jackiem Dobrowolskim – filozofem z Katedry Antropologii Mediów UW.


Posłuchaj
59:29 2024_04_13 22_58_42_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Głupota nie taka straszna jak ją malują? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

"Rachunek myśli" to wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

Naszą codzienność wypełniają automatyzmy i schematy, która ułatwiają nam funkcjonowanie. Od czasu do czasu stajemy jednak wobec spraw, które każą nam się zastanowić nad tym, czy te "naturalne" dla nas sposoby działania i postrzegania rzeczywiście zdają egzamin. Być może lepiej byłoby zachowywać się i myśleć w inny sposób? Ale jak? Gdy zaczynamy się nad tym zastanawiać, sprawy bynajmniej nie są oczywiste.

W audycji poruszamy się pośród tych szarości, starając się stworzyć mapę, która pozwoliłaby nam się lepiej w nich orientować. To coś dla osób, które dają sobie i innym przestrzeń do wątpienia, zadawania pytań i udzielania niepełnych, zawsze tymczasowych odpowiedzi.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 23.00

pg/aw/mgc

reklama

Czytaj także

Wdzięczność jako postawa na życie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 10:00
W "Rachunku myśli" o wdzięczności rozmawialiśmy z dr. Piotrem Stankiewiczem - filozofem i pisarzem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunikacja - informacje, emocje i wpływanie na rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 00:00
Może być miejska, dalekobieżna lub międzyludzka. Ta ostatnia wiąże się z szeroko pojętą mową, nie tylko jako sposobem przekazywania informacji, ale także jako ekspresją emocji oraz metodą wpływania na rzeczywistość.
rozwiń zwiń