X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uniwersytet plus ludzie". Lubelska legenda prof. Grzegorza Leopolda Seidlera

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 09:00
- Był kultową postacią w Lublinie. W latach 60. XX w. trudno było znaleźć mieszkańca, który nie wiedziałby, kim jest Grzegorz Leopold Seidler - podkreślił dr hab. Marcin Kruszyński, opowiadając o byłym rektorze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1959-1969.
Audio
  • Prof. Stanisław Michałowski i dr hab. Marcin Kruszyński opowiadają o prof. Grzegorzu Leopoldzie Seidlerze (Niepatroni/Dwójka)
Prof. Grzegorz Leopold Seidler
Prof. Grzegorz Leopold SeidlerFoto: Grzegorz Rogiński/PAP

- Prawie każdy znał jego anegdotyczną postać z kapelusikiem. To był człowiek, który dokonał skoku cywilizacyjnego w Lublinie. Kiedy patrzymy na zdjęcia z lat 40. na terenach kampusu uczelni były tylko szczere pola – dodał dr hab. Marcin Kruszyński.

Jak opowiadał goszczący również w audycji prof. Stanisław Michałowski, prof. Seidler doprowadził do rozwoju uczelni w okresie, w którym pojawiały się plany jej przeniesienia np. do Katowic.

- Profesor po swoim pobycie w Oksfordzie przygotował strategię rozwoju uniwersytetu, którą śmiało realizował w latach 1959-69, tworząc miasteczko uniwersyteckie. Zasłynął m.in. dzięki hasłu: "uniwersytet to mury plus ludzie" - dodał prof. Stanisław Michałowski.

Jaką cenę za rozwój Lublina płacił prof. Seidler, będąc lojalnym wobec partii, i jak odbierana była jego postać przez ówczesne środowisko akademickie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Stanisław Michałowski (rektor UMCS), dr hab. Marcin Kruszyński (lubelski oddział IPN)

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 21.30

mz/pg

Zobacz więcej na temat: PRL Lublin IPN Bartosz Panek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
rozwiń zwiń