"Uniwersytet plus ludzie". Lubelska legenda prof. Grzegorza Leopolda Seidlera

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 09:00
- Był kultową postacią w Lublinie. W latach 60. XX w. trudno było znaleźć mieszkańca, który nie wiedziałby, kim jest Grzegorz Leopold Seidler - podkreślił dr hab. Marcin Kruszyński, opowiadając o byłym rektorze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1959-1969.
Audio
  • Prof. Stanisław Michałowski i dr hab. Marcin Kruszyński opowiadają o prof. Grzegorzu Leopoldzie Seidlerze (Niepatroni/Dwójka)
Prof. Grzegorz Leopold Seidler
Prof. Grzegorz Leopold SeidlerFoto: Grzegorz Rogiński/PAP

- Prawie każdy znał jego anegdotyczną postać z kapelusikiem. To był człowiek, który dokonał skoku cywilizacyjnego w Lublinie. Kiedy patrzymy na zdjęcia z lat 40. na terenach kampusu uczelni były tylko szczere pola – dodał dr hab. Marcin Kruszyński.

Jak opowiadał goszczący również w audycji prof. Stanisław Michałowski, prof. Seidler doprowadził do rozwoju uczelni w okresie, w którym pojawiały się plany jej przeniesienia np. do Katowic.

- Profesor po swoim pobycie w Oksfordzie przygotował strategię rozwoju uniwersytetu, którą śmiało realizował w latach 1959-69, tworząc miasteczko uniwersyteckie. Zasłynął m.in. dzięki hasłu: "uniwersytet to mury plus ludzie" - dodał prof. Stanisław Michałowski.

Jaką cenę za rozwój Lublina płacił prof. Seidler, będąc lojalnym wobec partii, i jak odbierana była jego postać przez ówczesne środowisko akademickie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Stanisław Michałowski (rektor UMCS), dr hab. Marcin Kruszyński (lubelski oddział IPN)

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 21.30

mz/pg

Zobacz więcej na temat: PRL Lublin IPN Bartosz Panek
Czytaj także

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
rozwiń zwiń