X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
Audio
  • "Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dokumentalna wystawa grafiki podziemnej Solidarności 1981-89 pt. ... czerwone przegrywa,    Warszawa 1990
Dokumentalna wystawa grafiki podziemnej Solidarności 1981-89 pt. "... czerwone przegrywa", Warszawa 1990Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Teatr Domowy, zrodzony w środowisku Teatru Powszechnego, był jednym z elementów nieformalnego protestu artystów teatru, filmu i telewizji po ogłoszeniu stanu wojennego na terenie PRL. – Trzeba było gdzieś wykrzyczeć wściekłość na to, co się stało, a nie mieliśmy gdzie grać. Naradzaliśmy się, co zrobić, i stwierdziliśmy, że najbezpieczniej będzie grać w domu – opowiadała.

O tym, jak zareagowali twórcy sztuk plastycznych, mówili z kolei grafik Tomasz Kuczborski, autor wielu okładek drugoobiegowych książek, oraz Mirosław Chojecki, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa"). Wszystko zaczęło się od "dość nieporadnych i mało widocznych" ulicznych ulotek w pierwszych miesiącach po 13 grudnia, szybko jednak w prywatnych mieszkaniach zaczęto organizować "wystawy walizkowe", a w cieplejszych miesiącach ekspozycje na parkanach i płotach.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego koniecznością opozycyjnych spotkań artystycznych były "bankieciki", o porozumieniu, które udawało się wówczas osiągnąć ludziom pomimo zasadniczych różnic światopoglądowych, a także o reakcjach władz i służb bezpieczeństwa na niezależne działania twórców.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Ewa Dałkowska (aktorka, jedna z inicjatorek powstania teatru domowego), Mirosław Chojecki (opozycjonista, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa"), Tomasz Kuczborski (projektant, grafik, twórca okładek książek drugiego obiegu)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mirosław Chojecki - "małomówny i przebiegły konspirator"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 20:00
Tak pisała Ewa Milewicz o swoim koledze z Komitetu Obrony Robotników – Mirosławie Chojeckim, wydawcy, producencie filmowym i opozycjoniście w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 06:00
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Chojecki o ludziach paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 17:35
Gościem "Rozmów Jerzego Kisielewskiego" był autor książki o twórcach legendarnego emigracyjnego pisma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mój stan wojenny. Wspomnienia ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 12:00
W "Zapiskach ze współczesności" o latach 1981-1983 opowiadali Maciej Englert, Wacław Holewiński, Ewa Dałkowska, Ewa Kulik i Zbigniew Gluza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Chojecki o opozycji w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 23:00
Z gościem audycji "Retrospekcje" rozmawialiśmy o wydawnictwach krażących w PRL w drugim obiegu i zapomnianym działaczu "Solidarności" Jerzym Milewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż przez wspomnienia Ewy Dałkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:00
W tym tygodniu w audycji "Zapiski ze współczesności" gościliśmy aktorkę teatralną, filmową i radiową, która jest tegoroczną laureatką Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2017".
rozwiń zwiń