X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksy Bień. Postać zasłużona w historii Sosnowca, ale niedoceniona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:00
- To za jego prezydentury Sosnowiec zaczął dorównywać standardom, jakie powinno reprezentować miasto europejskie - mówił o Aleksym Bieniu historyk prof. Dariusz Nawrot.
Audio
  • Aleksy Bień. Przedwojenny prezydent Sosnowca (Niepatroni/Dwójka)
Aleksy Bień
Aleksy BieńFoto: Wikipedia/domena publiczna

seidler 1200 PAP.jpg
Lubelska legenda prof. Grzegorza Leopolda Seidlera

Urząd prezydenta Sosnowca Aleksy Bień sprawował w latach 1925-28 rozwiązując wiele problemów infrastrukturalnych młodego wówczas miasta. Podjął m.in. decyzję o regulacji rzek, budowie kanalizacji i łaźni miejskiej. W czasie wojny jako przedstawiciel PPS-WRN i rządu londyńskiego ukrywał się przed Gestapo. Po 1945 roku działał w PPS, ale na początku lat 50. został wyrzucony z partii i przez kilka lat nie miał pracy. Został zrehabilitowany dopiero pod koniec życia.

- To przykład wspaniałej osoby, wspaniałej kariery i bardzo smutnego końca już w okresie powojennym. Człowiek, który kochał Polskę i zrobił dla tej Polski niesamowicie dużo, i w okresie pierwszowojennym, i potem, kiedy ta Polska się budowała, który stał się właściwie pierwszym modernizatorem Sosnowca, został całkowicie wyparty ze świadomości mieszkańców miasta. W ostatnich latach, pomijając już wcześniejsze epoki, na dobrą sprawę udało się tylko przypomnieć fragment wspomnień Aleksego Bienia z okresu jego prezydentury - podkreślał prof. Dariusz Nawrot.

Gość Dwójki dziwił się, że do dorobku bohatera audycji nigdy nie odwołała się lokalna lewica. - Powinna to być właściwie pierwszoplanowa postać na sztandarach formacji głoszących lewicowe poglądy - przekonywał historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Jakie były początki działalności Aleksego Bienia w ruchu niepodległościowym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Dariusz Nawrot (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego), Arkadiusz Rybak (Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Kociołek - żelazny uścisk kata Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 22:24
- Miał bardzo mocny uścisk dłoni. On, inteligent, tak właśnie wyobrażał sobie powitanie prawdziwego robociarza. I w takim uścisku, jak w imadle trzymał Wybrzeże – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń