X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Kociołek - żelazny uścisk kata Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 22:24
- Miał bardzo mocny uścisk dłoni. On, inteligent, tak właśnie wyobrażał sobie powitanie prawdziwego robociarza. I w takim uścisku, jak w imadle trzymał Wybrzeże – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Stanisław Kociołek. Historia "kata Trójmiasta" (Niepatroni/Dwójka)
Stanisław Kociołek
Stanisław KociołekFoto: wikimedia/domena publiczna

Grudzień 1970

Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów  Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Tę twardą rękę Stanisława Kociołka było można poznać już podczas wystąpień studenckich w marcu 1968 roku. – Przemawiał do nich na Politechnice Gdańskiej nazywając wichrzycielami idącymi za głosem starych podżegaczy politycznych i kryminalistów. Kociołek zmilitaryzował miasto, spacyfikował strajk studencki i potem powtórzył to podczas rewolty grudniowej – powiedział dr Przemysław Ruchlewski.

Kiedy 15 grudnia 1970 roku milicjanci zaczęli prowokować robotników, Kociołek wzywał do spokoju, do normalnej pracy. – Ludzie go posłuchali i doszło do masakry. Wojsko otworzyło ogień do robotników idących do stoczni na stacji kolejki w Gdyni – mówił gość audycji przypominając początek tragicznych wydarzeń.

Kociołek, jako wicepremier, uchodzi za głównego sprawcę tragedii w grudniu 1970 roku, a przede wszystkim masakry w Gdyni. Czy słusznie? Jakie miał pomysły na rozwiązanie narastającego kryzysu, który doprowadził do wybuchu? Jak wpłynęło to na jego późniejszą karierę polityczną? Zapraszamy do wysłuchania audycji, która została zilustrowana archiwalnymi wypowiedziami dygnitarza PRL.

***

Tytuł audycji: Niepatroni

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Jerzy Eisler (dyrektor warszawskiego oddziału IPN), dr Przemysław Ruchlewski (Europejskie Centrum Solidarności)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 19.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy powstańca ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:00
Bohaterem audycji był Jan Faska, który w czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a także był dowódcą w III powstaniu śląskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenna historia nauczyciela z Krzemieńca

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 07:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był Ludwik Gronowski, nauczyciel Liceum Krzemienieckiego, a także utalentowany fotograf, lotnik i narciarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Pajdak. Pomnikowy działacz PPS i KOR

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 11:00
- Nie ma w jego życiorysie momentu, którego musiałby się wstydzić: w Legionach walczył o niepodległość, był aktywny w budowaniu II RP, działał w strukturach państwa podziemnego i w opozycji w okresie PRL - mówił o Antonim Pajdaku działacz lewicowy Tomasz Truskawa.
rozwiń zwiń