Polskie Radio
Section05
Stanisław Kociołek

Grudzień '70. Rocznica krwawych pacyfikacji robotniczych

17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło wówczas 45 osób, a blisko 1200 odniosło rany. - Gdy Stanisław Kociołek wzywa do podjęcia pracy, strajkujący dość grzecznie wracają do stoczni. I wtedy tych ludzi się rozstrzeliwuje. To jest masakra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Grudzień 1970 Stanisław Kociołek Władysław Gomułka Edward Gierek

"Grudzień 70” - Agnieszka Michajłow i Katarzyna Piotrowska

- Nie zdawałem sobie sprawy, że będą strzelać z ostrej amunicji i bezpośrednio do ludzi. Do bezbronnego człowieka z ostrej broni… – tak w reportażu o wydarzeniach z Grudnia 70 tamte dramatyczne chwile wspomina stoczniowiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grudzień 1970 PRL reportaż Wojciech Jaruzelski Stanisław Kociołek PZPR Gdańsk Gdynia Agnieszka Michajłow Katarzyna Piotrowska historia PRL historia Polski komunizm

IPN przeciwko pogrzebowi Kociołka na Powązkach

Stanisław Kociołek, współodpowiedzialny za wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu, ma być pochowany w środę na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Prezes IPN Łukasz Kamiński w specjalnym oświadczeniu wyraził sprzeciw i zdecydowanie odrzucił możliwość grzebania członka komunistycznego aparatu partyjnego na Wojskowym Cmentarzu w Warszawie. Zwyczajowo odbywają się tam pochówki znanych i zasłużonych osobistości.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski komunizm PRL Stanisław Kociołek