Aleksy Bień. Postać zasłużona w historii Sosnowca, ale niedoceniona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:00
- To za jego prezydentury Sosnowiec zaczął dorównywać standardom, jakie powinno reprezentować miasto europejskie - mówił o Aleksym Bieniu historyk prof. Dariusz Nawrot.
Audio
  • Aleksy Bień. Przedwojenny prezydent Sosnowca (Niepatroni/Dwójka)
Aleksy Bień
Aleksy BieńFoto: Wikipedia/domena publiczna

seidler 1200 PAP.jpg
Lubelska legenda prof. Grzegorza Leopolda Seidlera

Urząd prezydenta Sosnowca Aleksy Bień sprawował w latach 1925-28 rozwiązując wiele problemów infrastrukturalnych młodego wówczas miasta. Podjął m.in. decyzję o regulacji rzek, budowie kanalizacji i łaźni miejskiej. W czasie wojny jako przedstawiciel PPS-WRN i rządu londyńskiego ukrywał się przed Gestapo. Po 1945 roku działał w PPS, ale na początku lat 50. został wyrzucony z partii i przez kilka lat nie miał pracy. Został zrehabilitowany dopiero pod koniec życia.

- To przykład wspaniałej osoby, wspaniałej kariery i bardzo smutnego końca już w okresie powojennym. Człowiek, który kochał Polskę i zrobił dla tej Polski niesamowicie dużo, i w okresie pierwszowojennym, i potem, kiedy ta Polska się budowała, który stał się właściwie pierwszym modernizatorem Sosnowca, został całkowicie wyparty ze świadomości mieszkańców miasta. W ostatnich latach, pomijając już wcześniejsze epoki, na dobrą sprawę udało się tylko przypomnieć fragment wspomnień Aleksego Bienia z okresu jego prezydentury - podkreślał prof. Dariusz Nawrot.

Gość Dwójki dziwił się, że do dorobku bohatera audycji nigdy nie odwołała się lokalna lewica. - Powinna to być właściwie pierwszoplanowa postać na sztandarach formacji głoszących lewicowe poglądy - przekonywał historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Jakie były początki działalności Aleksego Bienia w ruchu niepodległościowym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Dariusz Nawrot (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego), Arkadiusz Rybak (Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/jp

Czytaj także

Stanisław Kociołek - żelazny uścisk kata Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 22:24
- Miał bardzo mocny uścisk dłoni. On, inteligent, tak właśnie wyobrażał sobie powitanie prawdziwego robociarza. I w takim uścisku, jak w imadle trzymał Wybrzeże – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń