X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska Orkiestra Radiowa gra Berlioza i Bizeta. Przyjdź

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:13
Zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie w niedzielę 12 marca Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy wystąpi wspólnie z altowiolistą Krzysztofem Chorzelskim.
Krzysztof Chorzelski
Krzysztof ChorzelskiFoto: POR/materiały prasowe

Krzysztof Chorzelski urodził się w Warszawie w 1971 roku. Jest solistą i kameralistą cenionym w międzynarodowym świecie muzycznym. W 1991 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie. Od tego momentu występuje z recitalami, a także jako solista w koncertach symfonicznych na europejskich estradach. Współpracuje z BBC i Polskim Radiem. Od 1996 roku współtworzy Belcea Quartet, z którym koncertował na najbardziej prestiżowych estradach świata, m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie,Théâtre du Châtelet w Paryżu, Berlin Philharmonie, Carnegie Hall oraz Lincoln Center w Nowym Jorku. Nagrania kwartetu dla wytwórni EMI zyskały uznanie krytyków i publiczności, otrzymując wiele nagród, w tym Midem Award oraz Diapason D’Or.

Krzysztof Chorzelski jest profesorem w klasie altówki w Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Regularnie prowadzi również klasy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Szwajcarii, Rumunii i Izraelu. Artysta wielokrotnie gościł na międzynarodowych festiwalach. Jako kameralista współpracuje z takimi zespołami, jak Quatuor Ysaÿe, Quatuor Ébène, Pavel Haas Quartet, Jerusalem Quartet i Škampa Quartet oraz z solistami tej miary, co Stephen Kovacevich, Piotr Anderszewski, Christian Zacharias, Polina Leschenko, Katya Apekisheva, Henning Kraggerud i Natalie Clein. W 2006 roku został zaproszony przez Alban Berg Quartet, jako gościnny altowiolista, do udziału w serii koncertów w wiedeńskim Konzerthaus z okazji obchodów 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami europejskimi, m.in. z Sinfonią Varsovią i Real Filharmonia de Galicia. Ma na swoim koncie prawykonania utworów wiodących kompozytorów współczesnych, powstałych z jego inspiracji. Ostatnie premiery obejmują Sonatę na altówkę i fortepian Pawła Szymańskiego oraz Letters from Warsaw Josepha Phibbsa. W sierpniu 2015 roku wraz z Maciejem Grzybowskim dokonał światowego prawykonania niedawno odnalezionej Sonaty na altówkę i fortepian Andrzeja Czajkowskiego.

Pierwsza solowa płyta altowiolisty, nagrana z towarzyszeniem pianistki Katyi Apekshevej, ukazała się w lutym 2012 (nakładem firmy Champs Hill Records) i zyskała wielkie uznanie krytyki muzycznej. Została zaprezentowana przy okazji występu artystów w słynnej Wigmore Hall w Londynie.

Krzysztof Chorzelski zajmuje się również dyrygenturą. Dokonane pod jego dyrekcją nagranie koncertu skrzypcowego Concierto Latino Ittaia Shapirasa z kompozytorem w roli solisty i London Serenata Orchestra zostało niedawno wydane przez Champs Hill Records. Jako dyrygent współpracował również z orkiestrami w Polsce i Izraelu.

***

Michał Klauza, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, w latach 2013–2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery Traviaty Verdiego, Czarodziejskiego fletu Mozarta i Carmen Bizeta, w latach 2009–2015 był drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a w latach 2004–2008 dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją zostały wystawione: Carmen Bizeta, Rigoletto, Trubadur, Aida, Falstaff (z Brynem Terfelem w roli tytułowej) i Otello Verdiego, Wesoła wdówka Lehára (spektakl zarejestrowany przez Telewizję BBC), Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta oraz Cyganeria Pucciniego.

Michał Klauza Michał Klauza

W kwietniu 2016 Michał Klauza rozpoczął współpracę z Teatrem Bolszoj w Moskwie; w ramach 240. Jubileuszowego sezonu artystycznego Teatru przygotował i poprowadził premierę Don Pasquale Donizettiego, a w lutym 2017 przedstawi premierę Idioty Mieczysława Weinberga. W lipcu 2015 w Royal Opera House w Londynie artysta dyrygował koncertowym wykonaniem opery Cities of Salt Zaida Jabri. W grudniu 2011 poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie Króla Rogera Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonią Varsovią, z orkiestrami większości polskich filharmonii i akademii muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002). Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii (galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Rostropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów), Wielkiej Brytanii, Armenii, we Włoszech, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował przedstawieniami Salome Richarda Straussa i Czarodziejskiego fletu Mozarta oraz poprowadził premierę spektaklu złożonego z dwóch oper: Skrzypce Rotszylda Benjamina Fleischmanna i Gracze Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera.

Michał Klauza współpracuje także z bydgoską Operą Nova, w której przygotował i dyrygował premierą Potępienia Fausta Hectora Berlioza. W latach 1998–2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, spośród których należy wymienić m.in. pierwszą studyjną rejestrację operetki Loteria na mężów Szymanowskiego (z NOSPR) oraz nagrany z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (maj 2002) spektakl Króla Rogera.

Michał Klauza jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Ryszarda Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilii Musina. Uczestniczył także w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kurta Redla (Rzym 1996) i Valery’ego Gergieva (Rotterdam 1997).

Program:

Hector Berlioz "Harold w Italii"

Georges Bizet Symfonia nr 2 "Roma"

wyk. Krzysztof Chorzelski – altówka, Polska Orkiestra Radiowa, Michał Klauza – dyrygent

Zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa).

Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

***

Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" we wtorek (14.03) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Krzysztof Dziuba.

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncerty POR. "To będzie sezon rocznic"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:00
- Rok Feliksa Nowowiejskiego uczcimy dużą formą podczas koncertu inaugurującego nowy sezon - o planach Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał dyrygent Michał Klauza.
rozwiń zwiń