Polska Orkiestra Radiowa gra Berlioza i Bizeta. Przyjdź

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:13
Zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie w niedzielę 12 marca Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy wystąpi wspólnie z altowiolistą Krzysztofem Chorzelskim.
Krzysztof Chorzelski
Krzysztof ChorzelskiFoto: POR/materiały prasowe

Krzysztof Chorzelski urodził się w Warszawie w 1971 roku. Jest solistą i kameralistą cenionym w międzynarodowym świecie muzycznym. W 1991 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie. Od tego momentu występuje z recitalami, a także jako solista w koncertach symfonicznych na europejskich estradach. Współpracuje z BBC i Polskim Radiem. Od 1996 roku współtworzy Belcea Quartet, z którym koncertował na najbardziej prestiżowych estradach świata, m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie,Théâtre du Châtelet w Paryżu, Berlin Philharmonie, Carnegie Hall oraz Lincoln Center w Nowym Jorku. Nagrania kwartetu dla wytwórni EMI zyskały uznanie krytyków i publiczności, otrzymując wiele nagród, w tym Midem Award oraz Diapason D’Or.

Krzysztof Chorzelski jest profesorem w klasie altówki w Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Regularnie prowadzi również klasy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Szwajcarii, Rumunii i Izraelu. Artysta wielokrotnie gościł na międzynarodowych festiwalach. Jako kameralista współpracuje z takimi zespołami, jak Quatuor Ysaÿe, Quatuor Ébène, Pavel Haas Quartet, Jerusalem Quartet i Škampa Quartet oraz z solistami tej miary, co Stephen Kovacevich, Piotr Anderszewski, Christian Zacharias, Polina Leschenko, Katya Apekisheva, Henning Kraggerud i Natalie Clein. W 2006 roku został zaproszony przez Alban Berg Quartet, jako gościnny altowiolista, do udziału w serii koncertów w wiedeńskim Konzerthaus z okazji obchodów 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami europejskimi, m.in. z Sinfonią Varsovią i Real Filharmonia de Galicia. Ma na swoim koncie prawykonania utworów wiodących kompozytorów współczesnych, powstałych z jego inspiracji. Ostatnie premiery obejmują Sonatę na altówkę i fortepian Pawła Szymańskiego oraz Letters from Warsaw Josepha Phibbsa. W sierpniu 2015 roku wraz z Maciejem Grzybowskim dokonał światowego prawykonania niedawno odnalezionej Sonaty na altówkę i fortepian Andrzeja Czajkowskiego.

Pierwsza solowa płyta altowiolisty, nagrana z towarzyszeniem pianistki Katyi Apekshevej, ukazała się w lutym 2012 (nakładem firmy Champs Hill Records) i zyskała wielkie uznanie krytyki muzycznej. Została zaprezentowana przy okazji występu artystów w słynnej Wigmore Hall w Londynie.

Krzysztof Chorzelski zajmuje się również dyrygenturą. Dokonane pod jego dyrekcją nagranie koncertu skrzypcowego Concierto Latino Ittaia Shapirasa z kompozytorem w roli solisty i London Serenata Orchestra zostało niedawno wydane przez Champs Hill Records. Jako dyrygent współpracował również z orkiestrami w Polsce i Izraelu.

***

Michał Klauza, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, w latach 2013–2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery Traviaty Verdiego, Czarodziejskiego fletu Mozarta i Carmen Bizeta, w latach 2009–2015 był drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a w latach 2004–2008 dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją zostały wystawione: Carmen Bizeta, Rigoletto, Trubadur, Aida, Falstaff (z Brynem Terfelem w roli tytułowej) i Otello Verdiego, Wesoła wdówka Lehára (spektakl zarejestrowany przez Telewizję BBC), Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta oraz Cyganeria Pucciniego.

Michał Klauza Michał Klauza

W kwietniu 2016 Michał Klauza rozpoczął współpracę z Teatrem Bolszoj w Moskwie; w ramach 240. Jubileuszowego sezonu artystycznego Teatru przygotował i poprowadził premierę Don Pasquale Donizettiego, a w lutym 2017 przedstawi premierę Idioty Mieczysława Weinberga. W lipcu 2015 w Royal Opera House w Londynie artysta dyrygował koncertowym wykonaniem opery Cities of Salt Zaida Jabri. W grudniu 2011 poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie Króla Rogera Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonią Varsovią, z orkiestrami większości polskich filharmonii i akademii muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002). Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii (galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Rostropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów), Wielkiej Brytanii, Armenii, we Włoszech, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował przedstawieniami Salome Richarda Straussa i Czarodziejskiego fletu Mozarta oraz poprowadził premierę spektaklu złożonego z dwóch oper: Skrzypce Rotszylda Benjamina Fleischmanna i Gracze Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera.

Michał Klauza współpracuje także z bydgoską Operą Nova, w której przygotował i dyrygował premierą Potępienia Fausta Hectora Berlioza. W latach 1998–2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, spośród których należy wymienić m.in. pierwszą studyjną rejestrację operetki Loteria na mężów Szymanowskiego (z NOSPR) oraz nagrany z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (maj 2002) spektakl Króla Rogera.

Michał Klauza jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Ryszarda Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilii Musina. Uczestniczył także w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kurta Redla (Rzym 1996) i Valery’ego Gergieva (Rotterdam 1997).

Program:

Hector Berlioz "Harold w Italii"

Georges Bizet Symfonia nr 2 "Roma"

wyk. Krzysztof Chorzelski – altówka, Polska Orkiestra Radiowa, Michał Klauza – dyrygent

Zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa).

Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

***

Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" we wtorek (14.03) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Krzysztof Dziuba.

mc/bch

Czytaj także

Koncerty POR. "To będzie sezon rocznic"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:00
- Rok Feliksa Nowowiejskiego uczcimy dużą formą podczas koncertu inaugurującego nowy sezon - o planach Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał dyrygent Michał Klauza.
rozwiń zwiń