Recital fortepianowy Tomasza Rittera [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 11:06
Zapraszamy do obejrzenia recitalu Tomasza Rittera na instrumencie historycznym ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Transmisja koncertu odbyła się w poniedziałek 3 maja.

Pianista jest zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Program

Franciszek Lessel Fantazja C-dur op. 8

Fryderyk Chopin Nokturn F-dur op. 15 nr 1

Karol Kurpiński Polonez na temat Rule Brittania i God Save the Queen

Fryderyk Chopin Nokturn b-moll op. 9 nr 1

Karol Kurpiński Fantazja Chwila snu okropnego

Fryderyk Chopin Etiuda c-moll op. 10 nr 12

wyk. Tomasz Ritter


Flaga Polski 1200.jpg
Majówka z Dwójką. Świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

***

Tomasz Ritter jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu "Mlady Klavir" Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł "Talent Mladeho Klaviru"); III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Szymanowski in memoriam" w Warszawie (2011, I nagroda). W 2018 roku został nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka poważna". 

Koncertował w wielu krajach Europy, także w Rosji i Japonii. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, śpiewaczką Eleną Zolotovą, flecistą Benedekiem Csalogiem. W 2014 r. ukazała się płyta pianisty z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania).

NIFC - materiały prasowe

***

Na transmisję koncertu zapraszaliśmy 3 maja o godz. 12.05 na antenę PR2, stronę dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebook Dwójki i kanał YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: fortepian
Czytaj także

"A jednak skrzypce" - reportaż Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 07:30
Kochał Chopina i marzył o grze na fortepianie. Po egzaminach wstępnych w szkole muzycznej przyjęto go jednak do klasy skrzypiec. Rozczarowanie, na szczęście, szybko ustąpiło miejsca nowej pasji. Wojciech Niedziółka z Góry Kalwarii, choć ma dopiero 17 lat, to już nazywany jest wybitnym instrumentalistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie tonacje - dwie kantaty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 13:32
W kolejnej audycji "Zacznij od Bacha" poznaliśmy dwie tonacje związane z bachowskimi Preludiami i fugami.
rozwiń zwiń