Polskie Radio
Section05
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Co kryje strych Zamku Królewskiego na Wawelu? Możliwość zwiedzania już wkrótce

– Zaskakuje nas wszystkich skala. Co innego obejrzeć dachy z dołu, widzieć je spadziste, strzeliste, a co innego nagle zobaczyć się w przestrzeni ponad reprezentacyjnymi komnatami królewskimi – mówi Andrzej Betlej, dyrektor zamku królewskiego, i przyznaje, że obok skali poddaszy zachwyca także maestria techniki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wawel Magdalena Zbylut-Wiśniewska Witold Lazar Kraków WOŚP

56. Sabałowe Bajania. "Tu objawiają się talenty"

- Spotykamy się tutaj pokoleniowo – bo i dziadek, i babcia, rodzice i dzieci – jak i spotykamy się regionalnie. Suwalszczyzna, Śląsk, Kaszuby, Małopolska czy Wielkopolska zjeżdża tutaj, żeby spotkać się i spróbować się o nagrody - opowiadał o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy", etnolog, multiinstrumentalista i tancerz.
Zobacz więcej na temat:  Bukowina Podhale Sabałowe Bajania folklor kultura ludowa Dwójka Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Historia dźwięku i muzyki w Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Muzeum Fonografii w Niepołomicach to część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W siedmiu salach można znaleźć historię zapisu dźwięku, począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Wszystko zostało przedstawione w układzie chronologicznym, na tle wnętrz charakterystycznych dla danego okresu. Czym zachęca jednostka? 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Zbylut-Wiśniewska Trójka KULTURA Kraków fonografia fonograf muzeum

"A jednak skrzypce" - reportaż Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej. [POSŁUCHAJ]

Kochał Chopina i marzył o grze na fortepianie. Po egzaminach wstępnych w szkole muzycznej przyjęto go jednak do klasy skrzypiec. Rozczarowanie, na szczęście, szybko ustąpiło miejsca nowej pasji. Wojciech Niedziółka z Góry Kalwarii, choć ma dopiero 17 lat, to już nazywany jest wybitnym instrumentalistą.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce skrzypce fortepian Magdalena Zbylut-Wiśniewska