Piłsudski zniweczył szansę na polskie imperium?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 15:00
– Uważam, że w 1920 r. mieliśmy dużą szansę, by zawalczyć o wszystko i wrócić do tradycji I Rzeczpospolitej – mówił Piotr Zychowicz, autor książki "Pakt Piłsudski-Lenin".
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Zychowiczem, autorem książki "Pakt Piłsudski-Lenin" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zdaniem Piotra Zychowicza tajne porozumienie Piłsudskiego z Leninem było katastrofalnym błędem dla przyszłości Polski (na zdjęciu fragment okładki książki Pakt Piłsudski-Lenin)
Zdaniem Piotra Zychowicza tajne porozumienie Piłsudskiego z Leninem było katastrofalnym błędem dla przyszłości Polski (na zdjęciu fragment okładki książki "Pakt Piłsudski-Lenin)Foto: materiały prasowe wydawnictwa Rebis

– Myślę o Rzeczpospolitej jako o utraconej ojczyźnie marzeń – powiedział historyk i wyznał, że tęskni za innym pojmowaniem Polski. – Dziś to średniej wielkości etniczny kraj w Europie Środkowej. Średnie państwo ze średnimi ambicjami. A przecież kiedyś tak nie było. Polska była imperium, które rozdawało karty w regionie – dodał.

W książce "Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium" Piotr Zychowicz stawia tezę, że w 1920 r. stanęliśmy przed szansą odbudowy państwa w przedrozbiorowych granicach. Wojsko Polskie mogło wtedy co najmniej dwukrotnie zdobyć Moskwę i obalić reżim bolszewików. Dlaczego do tego nie doszło?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Piotr Zychowicz (historyk, dziennikarz)

Data emisji: 28.08.2015

Godzina emisji: 22.30

mc/tj

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Analiza cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:16
- Patrzymy na wojsko polskie poprzez pryzmat Bitwy Warszawskiej, ale trzeba spojrzeć na nie przez pryzmat początków II Rzeczypospolitej - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jajecznica dla stu ludzi. Przepisy z wojny 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:00
– Jajecznica na maśle lub na słoninie była potrawą, za którą tęskniły obie strony konfliktu – mówił historyk Tomasz Potkaj o czasach wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń