Maja Komorowska: postać, którą gramy, może nam pomóc w życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 18:00
– Siedzą w nas wszystkie role. Coś dajemy postaci, którą gramy, ale ona także nam coś daje – mówiła wybitna aktorka, z którą spotkaliśmy się z okazji jej 80. urodzin.
Audio
  • Urodzinowe spotkanie z Mają Komorowską (Dwójka)
Maja Komorowska
Maja KomorowskaFoto: PAP/Rafał Guz

Artystka poruszyła wątek życiowej użyteczności odgrywanych na scenie ról w rozmowie z Krystianem Lupą, z którym łączyliśmy się telefonicznie. – W trudnych momentach postać może ci bardziej pomóc, niż ty sama sobie – powiedział reżyser, opowiadając o miłości do postaci i o mocowaniu się z nią, a także wspominając osiągnięcia wieloletniej współpracy z Mają Komorowską, z którą stworzył m.in. "Wymazywanie" oraz "Na szczytach panuje cisza" według Thomasa Bernharda.

Urodzinowe spotkanie było pełne spotkań jubilatki ze znakomitymi twórcami teatru, z którymi była związana. Pojawił się reżyser Maciej Englert ("zawsze mam poczucie, że ty wsysasz te postacie, które grasz"), aktor Marcin Przybylski, student Mai Komorowskiej ("na wspomnienie zajęć z panią profesor serce szybciej mi bije") i aktor Wiesław Komasa ("Maja ma takie powiedzenie, że masek nie należy nakładać; wręcz przeciwnie, trzeba je zdejmować").

Maja Komorowska opowiadała w Dwójce m.in. o tym, że sama była zaskoczona tym, że zaczęła grać w komediach ("często się ludziom kojarzyłam ze smutną panią w okularach"), o poszukiwaniu prawdy ("prawda może być nudna albo nienudna"), a także o odwadze mówienia "nie wiem" i "przepraszam".

***

Prowadzi: Anna Lisiecka.

Goście: Maja Komorowska (aktorka), Maciej Englert (reżyser), Krystian Lupa (reżyser), Marcin Przybylski (aktor), Wiesław Komasa (aktor)

Data emisji: 25.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Czytaj także

Maja Komorowska na żyrandolu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 13:00
– Miałam szczęście do ludzi – mówiła w Dwójce jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich aktorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Komorowska: każdy spektakl przynosi coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 11:00
Sztuka "Szczęśliwe dni" według dramatu Samuela Becketta wystawiana jest w warszawskim Teatrze Dramatycznym od 21 lat . – Ta sztuka we mnie tkwi – mówiła aktorka Maja Komorowska, która była gościem audycji Na Scenie.
rozwiń zwiń