Cud nad Wisłą. Dokonania polskiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 08:05
15 sierpnia obchodziliśmy święto Wojska Polskiego. To tego dnia miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska w 1920 roku, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jakie były tajniki tego militarnego sukcesu?
Audio
  • Zasługi polskiego wywiadu w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku (Audycja specjalna/Dwójka)
Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej cudem nad Wisłą. Defilada 11. pułku ułanów, 15.08.1924
Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej "cudem nad Wisłą". Defilada 11. pułku ułanów, 15.08.1924Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bohaterska obrona Warszawy i całej Polski najpewniej nie zdałaby się na nic (a w każdym razie byłaby znacznie trudniejsza), gdyby nie fantastyczne dokonania polskiego wywiadu wojskowego. Deszyfracja depesz sowieckich oraz informacje siatki agentów Oddziału II w ogromnym stopniu zdecydowały o przebiegu kampanii.

Wraz z historykiem wojskowości profesorem Januszem Odziemkowskim mówiliśmy w audycji o największych dokonaniach wywiadowczych odradzającego się państwa polskiego, o najważniejszych postaciach wywiadu, o tym, dlaczego przez lata oni i ich zasługi były okryte tajemnicą dostępną jedynie nielicznym.

***

Tytył audycji: audycja specjalna

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Janusz Odziemkowski (historyk wojskowości)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 19.30

mko/bch

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: tutaj unosi się duch wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 20:47
Mamy wielkie szczęście, że możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa i wzmacniania polskiej armii - powiedział Andrzej Duda. Prezydent przyznał pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie. Uroczystość miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
rozwiń zwiń