X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Męka, śmierć i nadzieja. Tajemnice Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
- Nie wiemy, jak zmartwychwstanie wyglądało, bo nikt nie był jego świadkiem. Znamy jedynie opowiadania o pustym grobie i ukazywaniu się Jezusa powstałego z martwych uczniom i bliskim. Na bazie tych opisów możemy dokonać rekonstrukcji tego wydarzenia – mówił w Dwójce ks. prof Mariusz Rosik.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Najpierw męka, później zadziwienie, a na końcu wielka radość! Wszystkie emocje w jednym wydarzeniu... Opisy w Ewangeliach na pierwszy rzut oka wydają się nam dość oszczędne w podawaniu szczegółów. Jeśli jednak wybierzemy się w detektywistyczną podróż w przeszłość, wiele stron nabiera treści.

- Musimy pamiętać, że Ewangelie różnią się między sobą, mamy bowiem do czynienia z tekstami teologicznymi, które nie są narracją historyczną w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. Dlatego chociażby mamy różnych świadków zmartwychwstania Jezusa i różne relacje o reakcjach na wieść o nim - stwierdziła dr Anna Rambiert-Kwaśniewska.

- Różnice wynikają z tego, że Ewangelie to nie tylko przedstawienia faktów historycznych, ale także ich interpretacja. Tak właśnie w starożytności pisano historię i dlatego każdy z ewangelistów pisząc swoje dzieło, miał przed sobą jasno określony cel, który konsekwentnie realizował – uzupełnił ks. prof Mariusz Rosik.

Co tak naprawdę wiemy o najważniejszym dla chrześcijan święcie? Jaka była rola kobiet w rozpowszechnianiu wieści o Zmartwychwstaniu? Jaka jest tajemnica pustego grobu? Jakie cele przyświecały ewangelistom w różny sposób relacjonującym zmartwychwstanie Jezusa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: dr Anna Rambiert-Kwaśniewska i ks. prof Mariusz Rosik (biblista, autor książki "Tajemnice Wielkanocy")

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 22.30

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Misterium męki pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 17:01
Dzieło Jana Kantego Pawluśkiewicza wydane na płycie CD przez Polskie Radio zostanie w obszernych fragmentach odtworzone w radiowej jedynce w Wielki Czwartek (19.04) po godzinie 23.05. W audycji również rozmowa z kompozytorem.
rozwiń zwiń