Męka, śmierć i nadzieja. Tajemnice Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
- Nie wiemy, jak zmartwychwstanie wyglądało, bo nikt nie był jego świadkiem. Znamy jedynie opowiadania o pustym grobie i ukazywaniu się Jezusa powstałego z martwych uczniom i bliskim. Na bazie tych opisów możemy dokonać rekonstrukcji tego wydarzenia – mówił w Dwójce ks. prof Mariusz Rosik.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Najpierw męka, później zadziwienie, a na końcu wielka radość! Wszystkie emocje w jednym wydarzeniu... Opisy w Ewangeliach na pierwszy rzut oka wydają się nam dość oszczędne w podawaniu szczegółów. Jeśli jednak wybierzemy się w detektywistyczną podróż w przeszłość, wiele stron nabiera treści.

- Musimy pamiętać, że Ewangelie różnią się między sobą, mamy bowiem do czynienia z tekstami teologicznymi, które nie są narracją historyczną w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. Dlatego chociażby mamy różnych świadków zmartwychwstania Jezusa i różne relacje o reakcjach na wieść o nim - stwierdziła dr Anna Rambiert-Kwaśniewska.

- Różnice wynikają z tego, że Ewangelie to nie tylko przedstawienia faktów historycznych, ale także ich interpretacja. Tak właśnie w starożytności pisano historię i dlatego każdy z ewangelistów pisząc swoje dzieło, miał przed sobą jasno określony cel, który konsekwentnie realizował – uzupełnił ks. prof Mariusz Rosik.

Co tak naprawdę wiemy o najważniejszym dla chrześcijan święcie? Jaka była rola kobiet w rozpowszechnianiu wieści o Zmartwychwstaniu? Jaka jest tajemnica pustego grobu? Jakie cele przyświecały ewangelistom w różny sposób relacjonującym zmartwychwstanie Jezusa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: dr Anna Rambiert-Kwaśniewska i ks. prof Mariusz Rosik (biblista, autor książki "Tajemnice Wielkanocy")

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 22.30

mko/jp

Czytaj także

Misterium męki pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 17:01
Dzieło Jana Kantego Pawluśkiewicza wydane na płycie CD przez Polskie Radio zostanie w obszernych fragmentach odtworzone w radiowej jedynce w Wielki Czwartek (19.04) po godzinie 23.05. W audycji również rozmowa z kompozytorem.
rozwiń zwiń