"Astronomia poety. Baczyński". Mela Koteluk i Kwadrofonik w rocznicę Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:14
Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprosiliśmy do wysłuchania wyjątkowego koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Podczas ich występu usłyszeliśmy piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenie to jest hołdem oddanym temu wybitnemu poecie czasów wojny.
Koncert Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik
Koncert Meli Koteluk i zespołu KwadrofonikFoto: M.Zajączkowski/MPW

astronomia-poety-baczynski-b-iext61366282.jpg
Mela Koteluk: nasz album jest hołdem dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Powstanie Warszawskie to zryw, który ukształtował wrażliwość patriotyczną powojennych pokoleń. 1 sierpnia, godzina 17.00 jest zawsze momentem symbolicznym - nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Dźwięk syren, to sygnał co roku rozbrzmiewający na placach i ulicach polskich miast i na radiowej antenie, odzywający się w naszych sercach, niczym echo historii. Budzi pamięć i w pół kroku zatrzymuje codzienną rutynę letniego popołudnia.

To także moment, który wzbudza potrzebę artystycznej wypowiedzi. Kiedy nie starcza słów - sięgamy po muzykę; gdy zawodzi język prozy - szukamy pomocy w poezji. Zapraszamy w to sobotnie popołudnie, 1 sierpnia, do wysłuchania koncertu, który odbył się 24 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego - pod liberatorem. Pod skrzydłami niosącymi

200724_Koncert_Mela_Kwadrofonik 1200.jpg
Koncert Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Powstańcom nadzieję Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik zagrali utwory z ich nowej płyty "Astronomia poety. Baczyński". To spojrzenie na wiersze poety Polski Walczącej przez pryzmat tego, co najbardziej ludzkie i niepodlegające erozji czasu - wrażliwość kolejnego młodego pokolenia, które pamięta, chce zrozumieć i chce o tym opowiedzieć.

Album "Astronomia poety. Baczyński" to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika - pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

Jak wyznała wokalistka, chociaż płyta nagrywana była w trakcie epidemii, nie czuć w niej lęku przed zagrożeniem. - W tej całej dezorientacji poszukiwaliśmy piękna i nadziei. A Baczyński swoimi wierszami i twórczością podsuwał nam te motywy - mówiła Mela Koteluk.

Bartek Wąsik zaznaczył, że z powodu niecodziennych okoliczności, album nagrywany był na odległość. - Po raz pierwszy przeżyłem coś takiego, że współpracowałem z artystką, z którą widziałem się tylko raz na żywo, a potem spotykaliśmy się online kilka razy w tygodniu na intensywnych próbach. Nagle w połowie maja okazało się, że przygotowaliśmy 10 piosenek, które za chwileczkę ujrzą światło dzienne - opowiadał pianista, aranżer i kompozytor w Dwójce.

Patronem medialnym albumu jest Program 2 Polskiego Radia.

Utwór promujący album Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik (Warner Music Poland)

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:40
Bardzo warszawski program proponuje w nadchodzących dniach Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody 75, rocznicy Powstania już się rozpoczęły. W programie wydarzenia artystyczne, wernisaż, wystawy, konkurs fotograficzny, koncert, nowa płyta i spektakl.
rozwiń zwiń