Polskie Radio
Section05
Bartek Wąsik

"Pejzaże 1863". Bartek Wąsik: partytura na ten koncert liczy 200 stron

W Muzeum Historii Polski odbędzie się w piątek (15.12) koncert muzyki filmowej "Pejzaże 1863". - Mam przyjemność zaaranżować zupełnie na nowo kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza czy Waldemara Kazaneckiego. Wczoraj policzyłem, że partytura na ten koncert wynosi około dwustu stron. Tak że jest co grać, jest czego słuchać - mówił w Dwójce Bartek Wąsik.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Bartek Wąsik koncert Paweł Siwek Dwójka muzyka filmowa Andrzej Kurylewicz Wojciech Kilar Dorota Miśkiewicz MUZYKA KULTURA Royal String Quartet

Bartek Wąsik o "Pianokręgu": muzyka filmowa mnie inspiruje

- Program pierwszego koncertu tej edycji "Pianokręgu" jeszcze kilka miesięcy temu wyglądał inaczej, zdecydowałem jednak, że cykl rozpocznie się od spotkania specjalnego, poświęconego pamięci Ryuichiego Sakamoto. Jego kompozycje już wykonywałem w Królikarni, ale tym razem sięgnę po inne utwory. Są bardzo bogate, kolorowe i mocno fortepianowe - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik Dwójka fortepian Paweł Siwek

Bartek Wąsik: to słychać, czy publiczność jest skupiona

- Mówię z ręką na sercu, publiczność słychać podczas koncertu. Słychać, kiedy publiczność jest skupiona i jest w danej historii, którą tworzę na scenie. Tworzy się wtedy ta piękna magia, od której my muzycy jesteśmy uzależnieni - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, kompozytor i aranżer Bartek Wąsik. Wkrótce artysta rusza w trasę koncertową ze swoją debiutancką płytą solową "Daydreamer. Bartek Wąsik plays Radiohead".
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik Roch Siciński Dwójka koncerty radiohead

Płyta nie tylko dla fanów. Utwory Radiohead w aranżacji Bartka Wąsika

Bartek Wąsik, pianista, kompozytor i aranżer oraz laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, postanowił wziąć na warsztat twórczość angielskiego zespołu Radiohead. Artysta przygotował nowe aranżacje utworów legendarnej grupy. - Jest to płyta dla wrażliwców, którzy w tej codzienności znajdują czas na to, żeby zagłębić się w siebie i dostrzegać na świecie dziwne symbole i znaki - opowiada Bartosz Wąsik w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik Ula Kaczyńska muzyka fortepianowa radiohead

"Mogę odlecieć gdzieś dalej". Bartek Wąsik o "Miejscówce z Dwójką"

- Lubię gry słów i pozwoliłem sobie na tytuł "Radiohead Through the Glass", czyli "Radiohead przez szkło": jest to również nawiązanie do nazwiska Philipa Glassa. Nie ukrywam, że dla mnie było zaskoczeniem, kiedy mogłem połączyć muzykę jednego z najsłynniejszych brytyjskich zespołów z muzyką Philipa Glassa. Jak się okazuje, obu artystów łączy bardzo dużo - mówił Bartek Wąsik, pianista i kompozytor, o swoim koncercie w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartek Wąsik fortepian Jakub Kukla Otwock Philip Glass radiohead

Pianokrąg. Bartek Wąsik, Królikarnia i Xawery Dunikowski

- Ciekaw jestem energii, która będzie emanowała z tych obrazów. W ubiegłym roku z mandali Urszuli Broll, które wisiały dookoła fortepianu, czułem niesamowitą spójność, ale też wyrzut energii w stronę instrumentu i energię zwrotną, odsyłaną ode mnie - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, który powraca z autorskim cyklem koncertów w warszawskiej Królikarni.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik koncert Paweł Siwek Dwójka Xawery Dunikowski fortepian

Bartłomiej Wąsik: wszystko zaczęło się od Lutosławskiego

- Poprzez nazwę Lutosławski Piano Duo chcieliśmy upamiętnić, że to właśnie miniatura tego kompozytora była pierwszym utworem, który wykonywaliśmy. Chcieliśmy również, żeby patronem naszego zespołu był polski kompozytor. No i wreszcie, w naszym repertuarze skłaniamy się ku muzyce XX wieku - mówił pianista, kompozytor i aranżer przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Jakub Kukla Bartek Wąsik Dwójka koncert

Koryfeusze: przewodnicy po współczesnych meandrach polskiej muzyki

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 listopada, ogłoszono laureatów 10. już edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusze Muzyki Polskiej 2020. Wśród nich znaleźli się Bartek Wąsik i Aleksander Nowak. Warto przypomnieć, że nad wydarzeniem, organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, patronat objęło Polskie Radio, a w tym roku po raz pierwszy gala była obecna równocześnie w TVP Kultura, w radiu oraz w internecie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA opera Szczepan Twardoch Aleksander Nowak Koryfeusz Muzyki Polskiej Polskie Radio Bartek Wąsik Kwadrofonik Piotr Majewski Trójka

Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący

- To jest dzieło, które przez swój monumentalizm i odrębny świat muzyczny jest rzadko wykonywany. Wiąże się to też z trudnościami, które się w nim kryją, bo nie możemy udawać, że jest prosty wykonawczo. My z Emilią za tę kompozycję zabieraliśmy się już od kilku lat - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik, który wraz z Emilią Sitarz wykona "Wizje Amen" Oliviera Messiaena podczas Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik muzyka klasyczna Dwójka Paweł Siwek MUZYKA KULTURA

Nowa płyta Meli Koteluk. "To, co napisał Baczyński, jest ponadczasowe"

- Chcieliśmy "dozoomować" postać Baczyńskiego, który był wizjonerem. Można to było zrobić tylko tworząc intymne formy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mela Koteluk, która nagrała wspólnie z zespołem Kwadrofonik płytę "Astronomia poety. Baczyński". Artyści w swoich utworach interpretują wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Mela Koteluk Bartek Wąsik Kwadrofonik Krzysztof Kamil Baczyński płyta Muzyczna Jedynka Powstanie Warszawskie

Mela Koteluk i Kwadrofonik. "Astronomia poety. Baczyński"

Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprosiliśmy do wysłuchania wyjątkowego koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Podczas ich występu usłyszeliśmy piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenie to jest hołdem oddanym temu wybitnemu poecie czasów wojny.
Zobacz więcej na temat:  Mela Koteluk Bartek Wąsik Krzysztof Kamil Baczyński koncert Muzeum Powstania Warszawskiego poezja