Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego - dzień 9. "U niektórych sprawne palce biorą górę nad artystyczną wizją"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:53
- W przypadku tego pianisty powróciło pytanie, które zadaję sobie od kilku dni. Dlaczego uczestnicy wybierają tak szybkie tempa, czasami zupełnie nieuzasadnione? Później jest walka o przetrwanie i dogranie wszystkiego do końca, a walory artystyczne gdzieś uciekają - mówiła Klaudia Baranowska, podsumowując występ chińskiego pianisty Shunshun Tie podczas sesji popołudniowej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Shunshun Tie
Shunshun TieFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
18:40 Dwójka eliminacje 21.07.mp3 Dziewiąty dzień eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego, sesja popołudniowa- podsumowanie (Dwójka)
Aleksandra Świgut 1200.jpg
"Byliśmy świadkami bardzo zróżnicowanych występów, większość była udana" 

Wśród siedmiorga pianistów, którzy zaprezentowali się w tej sesji, byli również: Mateusz Tomica, Sarah Tuan, Parker Van Ostrand, Mónika Ruth Vida, Bocheng Wang i Chanel Wang.

Za kulisami eliminacji - dzień 9.

Źródło: YouTube Dwójki

Młodzi artyści od 12 lipca współzawodniczą o zakwalifikowanie do I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku tego roku.

Ich występy ocenia jury w składzie: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink. 

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Aristo Sham ma talent, ale dość nieoszlifowany"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:33
- Miałam niemały problem z tym kandydatem. Nie do końca wie, gdzie jest granica w stosowaniu dynamiki forte, czy szybkich temp, które miałyby uzasadnienie interpretacyjne. Jest zamknięty w świecie swoich wyobrażeń o grze Chopina - mówiła Klaudia Baranowska, podsumowując występ 25-letniego pianisty, reprezentującego Chiny, podczas ósmego dnia przesłuchań do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 9. "Byliśmy świadkami bardzo zróżnicowanych występów, większość z nich była udana" 

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 19:30
- Alberto Ferro to pewna kandydatura do październikowego konkursu. Georgijs Osokins to nasz dobry znajomy z 2015 roku, wtedy doszedł do finału, choć od początku budził kontrowersje. Otrzymał wówczas wyróżnienie, a teraz bardzo dojrzał. Nie wszystko wyszło idealnie, ale była w tym pewna magia, to jest osobowość. Polska pianistka Aleksandra Świgut zaprezentowała się z bardzo dobrej strony - tak Róża Światczyńska podsumowywała wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji porannej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń