Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 10. "Chao Wang zrobił wrażenie pianisty o dużej kulturze i wielkiej muzykalności"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 19:03
- Pianista zaczął od Nokturnu fis-moll nr 1 op. 27 i od razu wprowadził nas w nastrój tajemniczej nocy. Intrygująco poprowadził kantylenę, roztoczył mroczne kolory i pięknie zbudował burzliwą kulminację, po czym w przemyślany sposób poprowadził narrację do końca. Wydawał się świadomy również formy i treści nokturnu, co już rzadziej zdarza się mniej doświadczonym pianistom - podsumowała Róża Światczyńska występ Chao Wanga podczas porannej sesji X dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Chao Wang
Chao WangFoto: NIFC

Posłuchaj
27:38 Podsumowanie 21.07.2021.mp3 Podsumowanie X dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Sesja poranna (Dwójka)

21 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w sesji porannej zaprezentowało się siedmiu pianistów. Wśród nich znaleźli się: Chao Wang, Liya Wang, Yijia Wang, Zitong Wang, Zijian We, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek.

Młodzi artyści od 12 do 23 lipca współzawodniczą o zakwalifikowanie do I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku tego roku.

Ich występy ocenia jury w składzie: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink. 

Źródło: YouTube Dwójki

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 9. "Byliśmy świadkami bardzo zróżnicowanych występów, większość z nich była udana" 

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 19:30
- Alberto Ferro to pewna kandydatura do październikowego konkursu. Georgijs Osokins to nasz dobry znajomy z 2015 roku, wtedy doszedł do finału, choć od początku budził kontrowersje. Otrzymał wówczas wyróżnienie, a teraz bardzo dojrzał. Nie wszystko wyszło idealnie, ale była w tym pewna magia, to jest osobowość. Polska pianistka Aleksandra Świgut zaprezentowała się z bardzo dobrej strony - tak Róża Światczyńska podsumowywała wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji porannej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego - dzień 9. "U niektórych sprawne palce biorą górę nad artystyczną wizją"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:53
- W przypadku tego pianisty powróciło pytanie, które zadaję sobie od kilku dni. Dlaczego uczestnicy wybierają tak szybkie tempa, czasami zupełnie nieuzasadnione? Później jest walka o przetrwanie i dogranie wszystkiego do końca, a walory artystyczne gdzieś uciekają - mówiła Klaudia Baranowska, podsumowując występ chińskiego pianisty Shunshun Tie podczas sesji popołudniowej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń