Narodowe Czytanie 2021. "Moralność pani Dulskiej" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 11:25
Przez przeszło tydzień (27.08-4.09) Program 2 Polskiego Radia prezentował audycje przygotowujące do 10. odsłony Narodowego Czytania. W sobotę (4.09) nadaliśmy transmisję czytania "Moralności pani Dulskiej" z warszawskiego Ogrodu Saskiego. Zapraszamy do słuchania i oglądania!

ZOBACZ WIDEO

[Źródło: Polskie Radio/X Narodowe Czytanie | Moralność pani Dulskiej - backup]

1200x660 narodowe czytanie.jpg
Narodowe Czytanie 2021

Posłuchaj
40:04 2021_04_09 13_12_16_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej" akt II (Dwójka)

 

Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór, napisany jesienią 1906 roku, bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.


1200 (1).jpg
Narodowe Czytanie 2021 - "Moralność Pani Dulskiej" - GALERIA

Obejrzyj scenki z "Moralności pani Dulskiej" [WIDEO] >>>

Jubileuszowe, 10. Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę (4 września) w Ogrodzie Saskim w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej. Na scenie wystąpiło kilkudziesięciu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Zwyczajem jest, że wieńcząc coroczne Narodowe Czytanie prezydent podaje do wiadomości tytuł utworu, który czytany będzie w kolejnym roku.

- Rok 2022 będzie w jakimś sensie rokiem szczególnym, bo to rok, w którym będzie okrągła rocznica wydania dzieła literackiego niezwykle istotnego z punktu widzenia historii całej polskiej literatury - mówił Andrzej Duda. - Ma tą wielką cechę, że w jakimś sensie zapoczątkowało i ukształtowało epokę. To będzie dwusetna rocznica wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, które rozpoczęły epokę romantyzmu - tłumaczył. - To będzie naszą lekturą w przyszłym roku.

Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia.

Narodowe czytanie w Dwójce >>>>

Janusz Kukuła.jpg
Janusz Kukuła: czytanie Zapolskiej jest jak oddychanie

Narodowe Czytanie 2021 Narodowe Czytanie 2021

***

Na transmisję Narodowego Czytania w radiowej Dwójce zapraszaliśmy w sobotę (4.09).

Czytaj także

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: czytanie Zapolskiej jest jak oddychanie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:00
- Wszystkie role w tym utworze są niezwykle trudne, Zapolska stworzyła galerię dziwnych osób o skomplikowanych relacjach, tam wszyscy kłamią, a my szukamy odpowiedzi na trudne pytania. Nie chcemy mówić wprost, odpowiedzieć muszą nasi widzowie i słuchacze. Ten utwór napisany ponad sto lat temu wiele mówi o nas dzisiaj - powiedział na antenie Dwójki Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i reżyser tegorocznego Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń