Gabriela Zapolska. Aktorka oryginalnej urody i bezczelnej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:52
- Porównywać Zapolską do Modrzejewskiej jest nieprawidłowe. Trzeba ją ocenić w wymiarze jej możliwości i jej gry. Jak się zobaczy jej repertuar to widać, że jest rozległy, a poza tym nowatorski i na pewno wyprzedzała inne aktorki. W latach 90. XIX wieku w Warszawie niektóre z tych tzw. gwiazd scenicznych podpisały nawet petycję skierowaną do dyrektorów teatrów stołecznych, żeby jej nie angażowali - mówiła w Dwójce Elżbieta Koślacz-Virol.
Gabriela Zapolska
Gabriela ZapolskaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
30:05 Strefa literatury Gabriela Zapolska aktorski talent 27.08.2021.mp3 Gabriela Zapolska aktorski talent (Strefa literatur/Dwójka)

 


Joanna Trzepiecińska 1200.JPG
Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

Doskonale znamy dokonania prozatorskie i dramatyczne autorki "Moralności pani Dulskiej", nieco mniej powszechna jest wiedza o jej wielkim talencie aktorskim Gabrieli Zapolskiej. 

W audycji o Zapolskiej aktorce mówiły: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyczka teatru i dramatu oraz Elżbieta Koślacz-Virol, aktorka, historyczka teatru, autorka pracy doktorskiej dotyczącej działalności aktorskiej Gabrieli Zapolskiej.

- Kiedy Zapolska została aktorką? To bardzo skomplikowane pytanie. Krótko mówiąc uciekła od męża, do teatru. W Warszawie zaczęła występować w teatrze amatorskim Towarzystwa Dobroczynności - opowiadała historyczka teatru - Jednak dopiero epizody aktorskie w Krakowie, do którego się przeniosła, są początkiem jej zawodowej kariery jako aktorki, potem przez kilka lat jeździła z galicyjskimi zespołami wędrownymi.

Czytaj też:

Zapolska - choć uzdolniona i ceniona - w życiu artystycznym nie szła na żadne kompromisy, stąd ciągłe szukanie pomysłu na jej obecność na scenie i… na unikanie konfliktów z dyrektorami teatrów. Występowała we Lwowie, w Krakowie, Petersburgu czy Paryżu, jeździła po Galicji z trupą teatralną ze spektaklami.

- Grała świetnie. Utrzymała się na scenie 20 lat i grała w różnych stylach teatralnych; w teatrze wolnym, w teatrze klasycznym i w teatrze symbolistycznym. Trzeba przeczytać jej kredo teatralne, jest bardzo ciekawe, ona pisze, że nie było dla niej problemem, żeby grać w różnych stylach - wypowiadała się badaczka działalności aktorskiej Gabrieli Zapolskiej. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyczka teatru i dramatu), Elżbieta Koślacz-Virol (aktorka, historyczka teatru)

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 19.30

mw

Czytaj także

Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:10
Prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Czyta Joanna Trzepiecińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moralność pani Dulskiej". Pierwszy polski film dźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 05:45
W Warszawie słychać Dulskich. Tym krótkim zdaniem zdaliśmy relację z tego, co wydarzyło się 29 marca 1930 roku właśnie w Warszawie. 90 lat temu miała miejsce premiera pierwszego polskiego filmu dźwiękowego i była nim "Moralność pani Dulskiej", w reżyserii Bolesława Newolina.
rozwiń zwiń