Dzień 2. "Występ Talona Smitha przyprawił mnie o ciarki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:26
- Po raz pierwszy wysłuchałem dzisiaj pianisty, który spowodował te ciarki, które przechodzą po grzbiecie, gdy dzieje się coś niezwykłego - mówił o poniedziałkowym (4.10) występie Amerykanina Talona Smitha w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
Talon Smith
Talon SmithFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Za nami poranna sesja drugiego dnia przesłuchań I etapu, w której zaprezentowało się dziewięcioro pianistów: Miyu Shindo, Talon Smith, Kyohei Sorita, Szu-Yu Su, Hayato Sumino, Yutong Sun, Aleksandra Świgut, Rikono Takeda i Shunshun Tie.

Poranna sesja 4.10:

[YouTube NIFC]

Obecni w Filharmonii Narodowej dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zgodnie chwalili występ 19-letniego reprezentanta USA Talona Smitha. - Ogromnie muzykalny pianista z dużą wyobraźnią. Doczytałam w jednej z bardziej obszernych jego notek programowych, że jest także kompozytorem. I to się słyszy w jego analitycznym podejściu do materii muzycznej. Szczególnie uwidoczniło się to w Balladzie f-moll. Bardzo dobrze słyszy polifonię - podkreślała Róża Światczyńska. 


Posłuchaj
24:44 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie 1 4.10.2021mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Jacek Hawryluk podsumowują poranną sesję drugiego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

26:55 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie 2 4.10.2021.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Jacek Hawryluk podsumowują poranną sesję drugiego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)  

W programie wykonanym przez Kalifornijczyka znalazła się również m.in. Etiuda gis-moll. - To była zupełna rewelacja. On zrobił z niej taki odwrócony Nokturn. Zaczął grać lewą ręką jak nokturnową linię śpiewną, a prawa ręka zamieniła się w nokturnowy akompaniament. W ogóle jest coś mistycznego, tajemniczego w jego odczytaniu muzyki Chopina - podsumował Andrzej Sułek.


Posłuchaj
04:42 Dwójka Konkurs Chopinowski neon 4.10.2021.mp3 O nowym neonie na budynku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (Dwójka) 

Mimo młodego wieku Talon Smith ma już na swoim koncie aż przeszło 40 zwycięstw w różnych konkursach.  - Ja mam zawsze pewien dystans do konkursowiczów, którzy hurtowo zaliczają konkursy. Natomiast mam wrażenie, że on nie stara się grać w wystandaryzowany, konkursowy sposób, pod jury, po to, by za wszelką cenę zdobyć nagrodę, tylko cały czas pozostaje sobą - stwierdził Andrzej Sułek.

Aleksandra Świgut po swoim pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po porannej sesji przesłuchań występy pianistów w Studiu Konkursowym Dwójki tak podsumowali Róża Światczyńska, Jacek Hawryluk i Andrzej Sułek:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

W Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

***

Prowadzenie: Róża Światczyńska, Andrzej SułekJacek Hawryluk

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 12.05 i 14.50


Sponsor Sponsor

pg

Czytaj także

Dzień 1. "Szymon Nehring gra z niejednoznacznością i wieloznacznością"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 16:23
- Gdy ten pianista siada do fortepianu, my właściwie mamy pewność, że on zagra, bo wie, czego chce. Jego ballada była dobra, przed samą voltą wdarła się nieczysta chwila, ale to nie jest istotne. To był bardzo mocny i bardzo dobry recital -  tak Andrzej Sułek ocenił występ Szymona Nehringa, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń