XVIII Konkurs Chopinowski. Rozlach: mamy złotą dwunastkę finalistów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 03:00
- Najbardziej cieszy mnie obecność w złotej dwunastce aż trojga siedemnastolatków. To fantastyczny znak od jurorów, że liczy się świeża krew, że nie lekceważy się gigantycznych talentów światowej miary, nawet jeśli ci młodzi nie spełniają jeszcze wszystkich chopinowskich wymagań - mówił komentator muzyczny Adam Rozlach.
Hao Rao
Hao Rao Foto: PAP/Leszek Szymański

Ogłoszenie wyników III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

[Youtube NIFC]

- Mamy złotą dwunastkę finalistów – podkreślił Adam Rozlach z Polskiego Radia 1. – Nie ma w niej faworyzowanego Nikolaya Khozyainova, który zyskał moje wysokie uznanie, nie ma faworyzowanych, w pewnym sensie, Polaków Alexewicza i Nehringa, po ich słabszym III etapie, co wcale nie wykluczało ich awansu - zaznaczył.

Czytaj także:
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Według Adama Rozlacha wśród uczestników finałowych przesłuchań brakuje też Amerykanki Avery Gagliano. - Fantastycznie grała w drugim etapie, lecz trzeci miała trochę słabszy, mimo to widziałem ją w finale - ocenił. Komentator upomniał się też o Andrzeja Wiercińskiego. - Brakuje mi tego pianisty w finale. Moim zdaniem w trzecim etapie zagrał swój recital znakomicie – to był najlepszy występ, jaki ja słyszałem w jego karierze – podkreślił.

- Zaskakuje mnie trochę – mówi Adam Rozlach - obecność na liście finalistów bardzo lubianego przez publiczność Hiszpana Martina Garcię Garcię, podobnie jak też sympatycznego Koreańczyka Hyuka Lee. Pokazali, że wiele potrafią, ale w finale bym ich nie widział – to jest moje zdanie, ale liczy się średnia ocena wyliczona przez jurorów - mówił. 

- Najbardziej cieszy mnie obecność w złotej dwunastce aż trojga siedemnastolatków: Evy Gevorgyan, z Rosji i Armenii, Kanadyjczyka JJ Jun Li Bui i Chińczyka Hao Rao – podkreślił Adam Rozlach. - To fantastyczny znak od jurorów, że liczy się świeża krew, że nie lekceważy się gigantycznych talentów światowej miary, nawet jeśli ci młodzi nie spełniają jeszcze wszystkich chopinowskich wymagań. To też dobrze świadczy o jurorach, że mimo pewnych wątpliwości stawiają na tych młodych ludzi i dają im szanse zagrania w finale - zauważył.

Jerzy Waldorff oprowadza po Konkursach Chopinowskich >>>

Według Adama Rozlacha zadowolenie i satysfakcję budzi obecność w finale pianistów najmocniejszych: Japonki Aimi Kobayashi; Alexandra Gadjieva z Włoch i Słowenii oraz Bruce’a (Xiaoyu) Liu z Kanady. Do tego grona najlepszych dodał jeszcze Japończyka Kyohei Soritę, ucznia Piotra Palecznego.

- Cieszy również awans dwóch Polaków – mówił Adam Rozlach - Kamila Pacholca, którego uważam za najlepszego polskiego pianistę w tym Konkursie i Jakuba Kuszlika, którego podziwiam za skuteczność realizacji programu i za pełną, wysoką świadomość tego, co robi - wskazywał.

- Przed finalistami czas najważniejszy. Za trzy dni poznamy zwycięzcę wielkiego Konkursu – podsumował dziennikarz. 

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

Czytaj także:
fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Posłuchaj
00:51 11349917_1.mp3 Za chwilę finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Materiał Agaty Woźniak (IAR)

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

PAP/IAR/jbt

Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyniki III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 23:00
W sobotni wieczór (16.10) poznaliśmy nazwiska 12 pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 2 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń