Znamy wyniki III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 23:00
W sobotni wieczór (16.10) poznaliśmy nazwiska 12 pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 2 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
Leonora Armellini
Leonora Armellini Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Ogłoszenie wyników III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

[Youtube NIFC]

Od 3 października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. 

Jury, na czele z przewodniczącą Katarzyną Popową-Zydroń, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w finale: 


1. Leonora Armellini
2. J J Jun Li Bui
3. Alexander Gadjiev
4. Martin Garcia Garcia
5. Eva Gevorgyan
6. Aimi Kobayashi
7. Jakub Kuszlik
8. Hyuk Lee
9. Bruce (Xiaoyu) Liu
10. Kamil Pacholec
11. Hao Rao
12. Kyohei Sorita

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe. 

XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>>

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Posłuchaj
00:51 11349917_1.mp3 Za chwilę finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Materiał Agaty Woźniak (IAR)

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń