Kim jest zwycięzca 16. Konkursu Wieniawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:18
Hina Maeda urodziła się 12 sierpnia 2002 r. Zagrała na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1715 r. 
Hina Maeda
Hina MaedaFoto: materiały prasowe/L. Zadoš Fresh Frame

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, od którego artystka rozpoczęła swój występ w finale, to, jak wyznała na antenie radiowej Dwójki, jej ulubiony utwór. - Poznałam go, kiedy miałam 12 lat - przyznała w rozmowie z radiową Dwójką. Jak dodała, do koncertu powróciła z wielką przyjemnością, by wykonać go przed publicznością w Polsce. 

"To wielkie dzieło, a ja jestem bardzo mała"

Po przerwie skrzypaczka wykonała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa. - To wielkie dzieło, a ja jestem bardzo mała, więc jest to spore wyzwanie, ale kocham muzykę tego kompozytora - podkreśliła w rozmowie z Dwójką. 

Hina Maeda ukończyła College of Music High School w Tokio i kontynuuje swoją eduka­cję na College of Music tamże. Wśród otrzymanych przez nią nagród można wymienić I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition (2020), II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan (2019) oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal Violin Com­petition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra.


Posłuchaj
00:30 _PR2_AAC 2022_10_20-09-02-35_Wiadomosci_kulturalne_9-00-20-10.mp3 Hina Maeda o swoim występie w finale XVI Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Wiadomości kulturalne/Dwójka)

 

Etap 1

N. Paganini – Kaprys C­-dur op. 1 nr 11
H. Wieniawski – Kaprys Es-­dur op. 10 nr 5 Alla Saltarella
J. S. Bach – Chaconne z Partity nr 2 d­-moll, BWV 1004
L. van Beethoven – Sonata nr 10 G­-dur, op. 96, cz. IV Poco Allegretto
H. Wieniawski – Wariacje na temat własny, op. 15

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

Etap 2A

K. Szymanowski – Driady i Pan z cyklu Mity op. 30
J. Hubay – Fantazja Carmen
E. Grieg – II Sonata G-­dur, op. 13

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

Etap 2B

W. A. Mozart – Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

Etap 3

H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d­-moll, op. 22
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D­-dur, op. 77


***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

djr

Czytaj także

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:00
- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? Zapraszam na najbliższy "Karnawał instrumentów", którego bohaterem będzie II Koncert skrzypcowy - zapowiadał swą piątkową audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Szef jury: przy ocenie I etapu udało się osiągnąć konsensus

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:02
- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
rozwiń zwiń