"Hina Maeda wszystkich nas odmieniła"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 21:35
- Nagle poczułam się przeszczęśliwa, że dzieje się to, co słyszymy - mówiła po występie reprezentantki Japonii Magdalena Łoś. - Byłem uskrzydlony - dodał Andrzej Sułek po wysłuchaniu II Koncertu skrzypcowego d-moll, op. 22 Henryka Wieniawskiego w jej wykonaniu. W Poznaniu zakończyły się przesłuchania etapu finałowego 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Hina Maeda
Hina MaedaFoto: Wieniawski Competition

Podczas ostatniego dnia finałowych przesłuchań zaprezentowali się Hina Maeda (Japonia) i Qingzhu Weng (Chiny). Oboje wykonali II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 Wieniawskiego oraz Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 Brahmsa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Wieniawski z marzeń

Japonka rozpoczęła ostatnią sesję przesłuchań finałowych bardzo mocnym akcentem, szczególnie ważnym dla polskich komentatorów. - To był Wieniawski, jaki może się przyśnić - ocenił Andrzej Sułek. - Wieniawski z marzeń.

Dwudziestolatka widocznie współpracowała z orkiestrą. - Ona słucha, czeka na swoje wejście, gra do orkiestry, do dyrygenta - wymieniała Magdalena Łoś. - To realnie przekłada się na współpracę, która była tu na bardzo wysokim poziomie. Z jej strony: perfekcja i muzykalność! Była to muzyka rodem z opery, zabawa barwą, tempem, brzmieniem. I opowiadała historię.

Rozpaleni emocjami

Nieco inaczej występ odebrał Marcin Majchrowski. - Moje oczekiwania były dziś bardzo rozpalone. Spodziewałem się jeszcze więcej - nie krył dziennikarz. - Może jeszcze bardziej perfekcyjnie, chodzi przede wszystkim o intonacyjne wpadki, dawały o sobie znać. Chciałem błyskotliwego Wieniawskiego na zwieńczenie - wisienki na torcie. W połowie to dostałem - dodał.

Komentatorzy podkreślili ładunek emocjonalny, jaki niosą ze sobą kolejne przesłuchania. - Myślę, że temperatura tych ostatnich wykonań jest bliska czterdziestu stopni. - Liczę, że wygra muzyka - mówiła Magdalena Łoś. - Hina Maeda gra i uśmiecha się nie tylko twarzą, ale uśmiecha się swoją muzyką.


Posłuchaj
26:04 2022_10_20 19_21_10_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Podsumowanie ostatniego dnia finału 16. Konkursu Wieniawskiego - cz. 1. (Dwójka)

21:25 2022_10_20 21_07_01_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Podsumowanie ostatniego dnia finału 16. Konkursu Wieniawskiego - cz. 2. (Dwójka)

  

[YouTube Dwójki]

Zobacz ostatni dzień finału:

[YouTube Wieniawski Society]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Magdalena Łoś, Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski

Data emisji: 20.10.2022

Godziny emisji: 19.20 i 21.15

kor

Czytaj także

Wzorcowy Bach Qingzhu Wenga na finał I etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 22:10
- Występ zamykającego całą stawkę chińskiego skrzypka, bardzo młodego 21-letniego Qingzhu Wenga, pozostawił nas w naprawdę dobrym nastroju i z nadzieją na spotkanie w finale - oceniła podczas podsumowania ostatniej sesji I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Magdalena Łoś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gramy dla solistów". Łukasz Borowicz o Konkursie Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 17:04
- Dla Filharmonii Poznańskiej każdy solista jest potencjalnie tym wygranym. Gramy na pierwsze miejsce z każdym i nie mamy żadnego faworyta - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej będzie towarzyszył uczestnikom III etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń