Znamy wyniki drugiego etapu 11. Konkursu Moniuszkowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 22:30
12 śpiewaków zakwalifikowało się do III - finałowego - etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wśród nich - dwoje Polaków. Zmagania można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Dwójki. 
Dean MURPHY
Dean MURPHYFoto: Wideo

9 czerwca 42 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do III etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Jury, na czele z przewodniczącym Johnem Allisonem, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w III etapie: 

1. RAFAEL ALEJANDRO DEL ANGEL GARCIA – MEKSYK/MEXICO tenor

2. DARIJA AUGUŠTAN – CHORWACJA/CROATIA soprano

3. ELIZA BOOM – NOWA ZELANDIA/NEW ZEALAND soprano

4. INNA FEDORII – UKRAINA/UKRAINE soprano

5. JULIANA GRIGORYAN – ARMENIA soprano

6. SZYMON MECHLIŃSKI – POLSKA/POLAND baritone

7. DEAN MURPHY – USA baritone

8. ZUZANNA NALEWAJEK – POLSKA/POLAND mezzo-soprano

9. VOLODYMYR TYSHKOV – UKRAINA/UKRAINE bass

10. NOMBULELO YENDE – RPA/SOUTH AFRICA soprano

11. YULIIA ZASIMOVA – UKRAINA/UKRAINE soprano

12. XIAOMENG ZHANG – CHINY/CHINA baritone

Jury przyznało również następujące nagrody specjalne:

Nagroda Teatru Wielkiego - Opery Narodowej za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej: GABRIEL ROLLINSON – NIEMCY/GERMANY baritone.

Nagrody dla najlepszego młodego pianisty: Alina Shevchenko i Katelan Trần Terrell.

Emocje za kulisami. Fot. Karpati&Zarewicz Emocje za kulisami. Fot. Karpati&Zarewicz

Posłuchaj występu uczestników w II etapie konkursu >>>

***


HARMONOGRAM KONKURSU

6-8.06 - I ETAP

Przesłuchania z fortepianem (Sale Redutowe)

9.06 - II ETAP

Przesłuchania z fortepianem (Sale Redutowe)

11.06 - III ETAP

Przesłuchania finałowe z orkiestrą

Recital Pieśni Polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela

Ogłoszenie wyników, ceremonia wręczenia nagród (Sala Moniuszki)

***

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, to największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Co trzy lata młodzi śpiewacy zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Do rywalizacji w tegorocznym konkursie zakwalifikowało się 102 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią - z Ukrainy.

Zobacz: 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Dwójce >>>

Rekordowo wysoka - prawie 430 - była liczba zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów. - Wydaje mi się, że świadczy to też o tym, że część śpiewaków w jakiś sposób wypadła z obiegu, ponieważ z powodu pandemii nie było możliwości startowania we wcześniejszych edycjach innych konkursów. W związku z tym jest ogromna determinacja młodych muzyków, żeby się zaprezentować, żeby wrócić do życia zawodowego, życia artystycznego - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Od początku swojego istnienia, Konkurs jest czymś daleko więcej niż tylko spotkaniem wokół zaciętej rywalizacji artystycznej - jest również promocją polskiej literatury wokalnej. Poza repertuarem światowym, podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory - w pierwszym etapie będzie to pieśń, a w finałowym aria z towarzyszeniem orkiestry.

Mistrzowskie jury konkursu

Jurorami 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki są m.in. znakomici polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Mariusz Kwiecień, a także managerowie teatrów z całego świata: Paul Hopper, Peter Mario Katona, Gianluca Macheda, Roberto Mauro, Eleonora Pacetti, Nicholas Payne, Tobias Truniger, Anette Weber, Edith Wiens. Jury obradować będzie pod kierownictwem Johna Allisona.

Jury konkursu. Fot. Karpati&Zarewicz Jury konkursu. Fot. Karpati&Zarewicz

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak: Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Gihoon Kim, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym konkursu.

***

Mat. pras./am

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko Dwójka
Czytaj także

Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:00
- Kolejny konkurs odbywa się w wyjątkowym czasie. Tragiczne rzeczy dzieją się blisko nas, a my przeżywamy wielkie święto muzyki. Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów, może dlatego ten rok był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Zapowiada się bardzo emocjonalny konkurs - mówiła Izabela Kłosińska, sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który rozpoczyna się 6 czerwca.
rozwiń zwiń