Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:00
- Kolejny konkurs odbywa się w wyjątkowym czasie. Tragiczne rzeczy dzieją się blisko nas, a my przeżywamy wielkie święto muzyki. Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów, może dlatego ten rok był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Zapowiada się bardzo emocjonalny konkurs - mówiła Izabela Kłosińska, sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który rozpoczyna się 6 czerwca.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

  • W niedzielny poranek gościem Andrzeja Sułka była Izabela Kłosińska.
  • Znakomita sopranistka jest członkiem jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, a także pełni funkcję dyrektora ds. obsad Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. 
  • Izabela Kłosińska w dorobku artystycznym ma blisko 50 głównych ról operowych oraz bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, obejmujący dzieła od baroku po muzykę współczesną.

Preselekcje to bardzo trudne zadanie

Sopranistka podkreśliła, że wielu laureatów po konkursowych sukcesach rozpoczęło swe wielkie kariery. - Widać ich na scenach nie tylko polskich, ale również zagranicznych. W tym roku spośród 428 zgłoszeń wybraliśmy 103 uczestników I etapu, zgłosili się chętni z 28 krajów na 6 kontynentach. To wielki wysiłek dla osób, które dokonują preselekcji. Pracę trzeba rozłożyć na systematyczne słuchanie przez długi czas, to większa odpowiedzialność niż ocenianie już podczas konkursu - mówiła.

Konkursowe jury w szerokim składzie

Dodała, że konkursowe jury liczy 14 osób. - Mam nadzieję, że nie umknie nam żaden talent. Nawet jeżeli ktoś popełni błąd, ktoś inny to skompensuje - podkreśliła.


Posłuchaj
63:39 2022_06_05 09_59_54_PR2_Cafe_Muza.mp3 Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Moniuszko to nasze dobro narodowe

Izabela Kłosińska powiedziała, że muzyka Stanisława Moniuszki wciąż jest odkrywana. - Nadal poznajemy jego twórczość, odkrywamy nowe dzieła. To bardzo ważne, Moniuszko był kompozytorem, który w tamtych trudnych czasach utrzymywał w Polakach nadzieję, że kiedyś będziemy wolnym krajem. Elementy ludowe w jego muzyce są naszym dziedzictwem, powinniśmy to kultywować i pokazywać - stwierdziła.

W tekście śpiewanym muszą być emocje

Jurorka wspominała również zaskakujące momenty poprzednich konkursów. - Wielokrotnie zdarzało się, że śpiewacy zagraniczni byli genialnie przygotowani pod względem językowym. Czasami rozumiałam ich lepiej niż polskich wykonawców. Trzeba mieć znakomity słuch i wielki talent do nauki języków. Dykcja i właściwe akcentowanie oraz prowadzenie frazy świadczy o tym, że ktoś poważnie traktuje uczestnictwo w wokalnych konkursach. Za tym musi także iść zrozumienie tekstu. Fałsz słychać natychmiast - zaznaczyła. 

***

Izabela Kłosińska, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem i nagrodę im. Kazimierza Czekotowskiego. Będąc studentką III roku, zadebiutowała w warszawskim Teatrze Wielkim, a po ukończeniu studiów związała się z nim na stałe.

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Izabela Kłosińska pełni funkcję dyrektora ds. obsad, jest także pedagogiem śpiewu w Akademii Operowej

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Izabela Kłosińska (sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, dyrektor ds. obsad Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

"Akademia Operowa to szlif głosów klasy mistrzowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
- Nabór do Akademii Operowej to cykl wielu ogólnopolskich przesłuchań i niezwykle wymagającej selekcji głosów, które potrzebują szlifu mistrzowskiego. To wyższy stopień śpiewaczego wtajemniczenia - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kłosińska: całe życie pracujemy w tremie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 12:30
- Śpiewacy, przez to, że mają bardzo wyostrzoną wrażliwość, są osobami bardzo empatycznymi, które wyczuwają nastroje. Młodemu człowiekowi, który staje na scenie trzeba jakoś pomóc - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Izabela Kłosińska, znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog.
rozwiń zwiń