21. Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Czas podsumowań. Audycja specjalna o godz. 22.00

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 08:30
Tegoroczny, 21. Festiwal "Dwa Teatry" dobiega końca. Dziś wieczorem, tuż po gali zamknięcia wydarzenia, zapraszamy do radiowej Dwójki na audycję specjalną prosto z Zamościa.
XXI Festiwal Dwa Teatry odbywa się w Zamościu
XXI Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/PR

Audycji można słuchać na naszej antenie i TUTAJ >>>.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe - a jest ich 19 - znajdziesz TUTAJ. O Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje także 12 spektakli telewizyjnych.

Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie - wyjątkiem, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa, był rok 2020. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowy i telewizyjny.

Nagrody w kategorii słuchowisk Teatru Polskiego Radia przyznawane są za reżyserię, scenariusz oryginalny, scenariusz będący adaptacją, realizację akustyczną (nagroda im. Janusza Hajduna), muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne. Przyznawane są także: nagroda aktorska za rolę kobiecą, nagroda aktorska za rolę męską, nagroda aktorska za drugoplanową rolę kobiecą, nagroda aktorska za drugoplanową rolę męską, nagroda za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia, honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk, czyli Rozgłośni Regionalnej lub Programu Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej oraz Grand Prix festiwalu.

Przyznawana jest także nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich - za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia oraz nagrodę aktorską prezesa oraz zarządu głównego ZASP. Podczas poprzedniej edycji przyznano również Nagrodę im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia. O poprzednich laureatach przeczytasz TUTAJ

Nagrodzone tytuły i twórców poznamy w najbliższy poniedziałek (13.06) podczas gali finałowej XXI Festiwalu "Dwa Teatry" na Rynku Wielkim w Zamościu. Nim emocje zdążą opaść, usłyszymy się w Dwójce. W naszej audycji specjalnej pojawią się m.in. komentarze, relacje i rozmowy z laureatami!

***

W poniedziałek (13.06) w godz. 22.00-23.00 zapraszają Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek.

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry 2022
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń