Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Wielbiciele radiowych słuchowisk i Teatru Telewizji mają w Zamościu swoje prawdziwe święto – trwa bowiem 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych, zaś laureatów poznamy podczas gali w poniedziałek 13 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu.

Bogaty repertuar Festiwalu "Dwa Teatry"

Różnorodność to jest wielki walor Teatru Polskiego Radia - mówił w Dwójce Janusz Kukuła. - Od starożytności po twórczość Stanisława Lema, każdy znajdzie coś dla siebie, każdy odkryje siebie w tym, co usłyszy. Do konkursu zgłoszono 36 utworów - to bardzo dużo jak na możliwości "Dwóch Teatrów", dlatego poprosiłem jurorów o dokonanie wyboru najlepszych prac. Tylko 19 będzie prezentowanych, więc samo znalezienie się w tej grupie jest wyróżnieniem i tak trzeba na to patrzeć - dodał gość audycji.

Wśród 19 zakwalifikowanych do konkursu słuchowisk są m.in. "Pora gniewu" według jedynego i niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej, adaptacja listów Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego, przygotowana i wyreżyserowana przez Tomasza Cyza, czy "Solaris" Stanisława Lema w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

"W poezji najpiękniej przegląda się współczesność"

Nie zabraknie również poezji – wśród konkursowych propozycji znalazł się "Krakus". Jest to propozycja z radiowej Dwójki, wyreżyserowana przez Dariusza Błaszczyka na podstawie dramatu znakomitego patrona ubiegłego roku Cypriana Kamila Norwida.

- Wszyscy dookoła mnie wiedzą, że dla mnie poezja ma ogromne znaczenie - podkreślał Janusz Kukuła. - Współczesność bardzo lekceważy poezję, co przyjmuję zawsze z wielkim bólem i rozczarowaniem, bo w poezji najpiękniej przegląda się współczesność. W całej historii polskiej literatury to poezja była wyznacznikiem miary artystycznych talentów, sposobów mówienia o świecie, w końcu  kształtowania polszczyzny.

"Dwa Teatry" romantyczne

Na Festiwalu "Dwa Teatry" nie zabraknie również wątków romantycznych – a warto wspomnieć, że rok 2022 został przez Sejm Rzeczypospolitej ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. - Na ulicach Zamościa będziemy czytać naszych wielkich romantyków - zapowiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Jarosław Gajewski, znakomity aktor, będzie czytał wiersze Norwida, Andrzej Mastalerz przeczyta "Sonety krymskie" Adama Mickiewicza, a Waldemar Modestowicz przygotowuje fragmenty "Pana Tadeusza", których premiera będzie miała miejsce w sobotę w auli Szkoły Muzycznej w Zamościu. To taki hołd dla największych ludzi pióra, bez których na pewno nie bylibyśmy tacy, jacy jesteśmy - podkreślił Janusz Kukuła.


Posłuchaj
06:59 Poranek Dwójki 10.06.2022 Dwa Teatry.mp3 Janusz Kukuła o programie Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (Poranek Dwójki)

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.


"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nic nie zastąpi żywej postaci przy mikrofonie". Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 22:00
– Technologia się zmienia, natomiast nic nie zastąpi żywej postaci, która stoi przy mikrofonie i robi wszystko, żeby dla słuchacza na chwilę świat zatrzymał się w miejscu – mówił w audycji "Trójka przed południem" Andrzej Mastalerz, którego aktor głosu możemy słuchać w niezliczonych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Artysta podczas rozpoczynającego się już w 10 czerwca 21. Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 zostanie uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń