Konkurs Wieniawskiego. "Natsuki Gunji i Yiyang Hou grały z tutti orkiestrowym"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 05:00
Sobotni wieczór upłynął w Dwójce pod znakiem Konkursu im. H. Wieniawskiego i... liczby dwa. Był to bowiem drugi dzień części drugiej II etapu zmagań skrzypków. - Zastanawia mnie to, w jakim stopniu soliści bądź solistki decydują się włączyć w orkiestrowe granie, bo jest tu bardzo rozmaicie - mówił jeden z naszych komentatorów, Andrzej Sułek.
Konkurs Wieniawskiego 2022. Natsuki Gunji (Japonia) z altowiolistą Ryszardem Groblewskim oraz Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz
Konkurs Wieniawskiego 2022. Natsuki Gunji (Japonia) z altowiolistą Ryszardem Groblewskim oraz Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-MrózFoto: YouTube/WieniawskiSociety/screen

Symfonia koncertująca w 15 odcieniach

W części tej, która potrwa do dziś (niedzieli 16.10), piętnaścioro zakwalifikowanych uczestników z towarzyszeniem altowiolistów i orkiestry kameralnej wykonuje ten sam utwór. Jest to Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

<<< Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka >>>

Konkursowe studio Dwójki ulokowało się na balkonie Auli Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w przerwie sobotniej sesji nasi komentatorzy ocenili występy pierwszych uczestniczek przesłuchań tego dnia.

Koncertowe studio Dwójki - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Grać z orkiestrą

Dziennikarze zwrócili baczną uwagę na relacje, jakie rodziły się na scenie pomiędzy uczestnikami konkursu a towarzyszącymi im altowiolistami oraz muzykami orkiestry.

- Proszę zwrócić uwagę na tytuł utworu i na to, czego my słuchamy. To nie jest koncert podwójny, tu nie ma dwojga solistów i orkiestry. Mieliśmy dziś dwa takie przypadki - Natsuki Gunji i Yiyang Hou - kiedy one grały od początku z tutti orkiestrowym i to tak powinno właściwie być - mówił Marcin Majchrowski.

Yiyang Hou - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Meruet Karmenova - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Podobnie widział to Andrzej Sułek.

- Zastanawia mnie też to, w jakim stopniu soliści bądź solistki decydują się włączyć w to orkiestrowe granie, bo jest tu bardzo rozmaicie. Jedni zaczynają i potem się z tego wyłączają, a tu rzeczywiście one obie najdłużej prowadziły tę współgrę z orkiestrą - mówił.

Komentatorzy ocenili też poszczególne wykonania, zachęcamy do wysłuchania ich opinii.

Katarzyna Budnik - zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka]

Sobota, 15 października 2022

II etap | sesja wieczorna:

17:00 Natsuki Gunji (Japonia), altowiolista: Ryszard Groblewski

17:40 Yiyang Hou (Chiny), altowiolistka: Katarzyna Budnik

18:20 Meruert Karmenova (Kazachstan), altowiolista: Ryszard Groblewski

19:00 przerwa

19:20 Hina Maeda (Japonia), altowiolistka: Katarzyna Budnik

20:00 Elias David Moncado (Niemcy), altowiolista: Ryszard Groblewski

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

Program:

W.A. Mozart - Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

Posłuchaj
29:31 2022_10_15 18-49-42_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Konkurs Wieniawskiego - podsumowanie sesji konkursowej z 15 października (Dwójka)

Posłuchaj
26:54 2022_10_15 20-32-09_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Konkurs Wieniawskiego - podsumowanie sesji konkursowej z 15 października - część druga (Dwójka)

  

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Sesja przesłuchań 15 października - zobacz wideo:

[YouTube/Wieniawski Society]

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Jacek Hawryluk, Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski

Data emisji: 15.10.2022

Godziny emisji: 18.50 oraz 20.30

mg/kor

Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń