Eric Guo w Żelazowej Woli z okazji 214. urodzin Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 07:00
1 marca w południe w Żelazowej Woli odbył się tradycyjny koncert z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Tym razem jego bohaterem był zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Eric Guo. Kanadyjski pianista na instrumencie z epoki wykonał godzinny recital chopinowski.
Erik Guo wystąpi w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Erik Guo wystąpi w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej WoliFoto: materiały prom.

Program: 

Fryderyk Chopin Wariacje B-dur na temat "La ci darem la mano" op. 2, Mazurki op. 56, Polonez-fantazja op. 61, Walc As-dur op. 42, Barkarola Fis-dur op. 60

wykonawca: Eric Guo - fortepian historyczny

Transmisja z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli 

***

Eric Guo naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, dziś jest natomiast studentem Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Toronto im. Glenna Goulda. Artysta koncertuje na amerykańskim kontynencie, grał też w wielu krajach Europy. W Polsce wystąpił m.in. w Żelazowej Woli czy w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zdobywcą głównych nagród w konkursach chopinowskich organizowanych w USA, Kanadzie i Moskwie.

Jesienią ubiegłego roku 21-letni kanadyjski pianista zwyciężył w II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo podczas zakończonego jego wielkim sukcesem wydarzenia.

***

Na transmisję z Żelazowej Woli w piątek (1.03) w godzina 12.00-13.00 zapraszał Marcin Majchrowski.

pg/mo

Czytaj także

Wojciech Żywny wcale nie był pierwszym nauczycielem Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:58
182 lata temu, 21 lutego 1842 roku, zmarł w Warszawie Wojciech Żywny, pierwszy profesjonalny nauczyciel Fryderyka Chopina. "W starości odmładniała go myśl, że on był sam tylko nauczycielem Chopina; była to jego chwała, jego rozkosz, która starcowi, ile razy o tym wspominał, łzy radości wyciskała" donosił wówczas "Tygodnik Literacki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. 214 lat temu urodził się polski wirtuoz fortepianu cz. I [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 08:00
To pierwsza, urodzinowa audycja "Koncertu Chopinowskiego" z okazji zbliżającej się 214. rocznicy urodzin mistrza Fryderyka Franciszka. Artystyczną bohaterką tego wydania była wybitna chopinistka Tatiana Szebanowa (1953-2011), laureatka II nagrody X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. 214 lat temu urodził się polski wirtuoz fortepianu cz. II [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 10:45
To druga, urodzinowa audycja "Koncertu Chopinowskiego" z okazji zbliżającej się 214. rocznicy urodzin mistrza Fryderyka Franciszka. Artystyczną bohaterką tego wydania była ponownie wybitna chopinistka Tatiana Szebanowa (1953-2011), laureatka II nagrody X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku.
rozwiń zwiń