Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 22:00
- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Eric Guo z Kanady zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
Eric Guo z Kanady zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach HistorycznychFoto: Bartek Barczyk/NIFC
 • Eric Guo z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
 • II miejsce zajął Polak Piotr Pawlak, III miejsce - Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
 • 15 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert laureatów. Wydarzenie to transmitowaliśmy na antenie Dwójki. Program 2 Polskiego Radia był współorganizatorem konkursu.
 • W przerwie koncertu wysłuchaliśmy wywiadów Moniki Zając z laureatami: zwycięzcą Erikiem Guo i Angie Zhang, która zajęła (III miejsce - ex aequo).
 • O konkursie mówili również: Piotr Pawlak (II miejsce), Yonghuan Zhong (III miejsce - ex aequo) oraz Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), a także Vaclav Luks (dyrygent i członek jury).

Kim jest Eric Guo?

Eric Guo urodził się 1 sierpnia 2002 r. w Toronto, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Obecnie studiuje pod kierunkiem Davida Louie'ego w Szkole im. Glenna Goulda przy Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Toronto. Występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na estradach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Krakowa, Salle Cortot i Biblioteki Polskiej w Paryżu, Merkin Hall w Nowym Jorku, North Carolina Museum of Art w Raleigh czy Koerner Hall w Toronto oraz na antenie WQXR. (...) W rankingu rozgłośni CBC jeden z najlepszych kanadyjskich muzyków klasycznych poniżej 30. roku życia.

[opis pochodzi ze strony konkursu]

Eric Guo i instrumenty historyczne

Zwycięzca podkreślił, że przyjechał do Warszawy, żeby się czegoś nauczyć. - To doświadczenie pozostanie ze mną na całe życie. Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Pamiętam szok, jakiego doznałem, gdy po raz pierwszy miałem kontakt z takim fortepianem. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. To naprawdę coś pozaziemskiego. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. Grałem na nim we wszystkich etapach. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia. Jestem ogromnie wdzięczny, że mogłem spędzić przy nim tutaj trochę czasu - mówił Eric Guo.

Tłumaczenie muzyki z jednego języka na inny

Dodał, że doświadczenie z dawnymi fortepianami wpłynie na jego grę również na instrumentach współczesnych. - Te dwie ścieżki są ze sobą związane. Potrafię wyobrazić sobie, że osiągam brzmienie dawnego fortepianu, nawet gdy gram na Steinwayu. W pewnym sensie tłumaczę muzykę z jednego języka na inny, ale treść pozostaje ta sama. Nic jednak nie może się równać z możliwościami brzmieniowymi historycznych instrumentów - zaznaczył.


Posłuchaj
03:43 2023_10_15 19_42_32_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo (zwycięzca konkursu): te instrumenty to coś pozaziemskiego (Filharmonia Dwójki)

Angie Zhang ma poczucie satysfakcji

Laureatka III nagrody mówiła, że jest zadowolona z każdego swojego występu podczas konkursu. - Miałam kontakt ze wspaniałymi instrumentami, konkursowa publiczność była cudowna. Będę bardzo dobrze wspominać spędzony tutaj czas. Zagrałam każdy z tych utworów zupełnie inaczej niż wcześniej, podczas przygotowań. Słuchałam uważnie tego, co mówiły do mnie te fortepiany i kreowałam na estradzie za każdym razem coś nowego. Dlatego czuję satysfakcję - powiedziała.

Jak te utwory brzmiały w dawnych epokach?

Stwierdziła, że instrumenty historyczne mogą się stać ważną częścią muzycznego świata. - Publiczność musi otworzyć się na ich brzmienie. Mamy w muzyce fortepianowej wiele przebojów, które zyskały popularność dzięki wykonaniom na współczesnych instrumentach. Duża część z nich powstawała w czasach, gdy nie istniały jeszcze fortepiany o takich możliwościach. W pewnym sensie, grywając Bacha, Mozarta czy Chopina na Steinwayu, dokonujemy swego rodzaju transkrypcji. Jeśli słuchacze zainteresują się tym, jak te utwory brzmiały w dawnych epokach, z pewnością otworzą się na świat dawnych instrumentów. Chciałabym by tak się stało i będę o to walczyć. Mam w planach wydanie serii płyt moimi wykonaniami na fortepianach historycznych, sporo koncertuję, przede mną dużo ekscytujących wyzwań - mówiła Angie Zhang.

W granie Chopina trzeba włożyć serce i duszę

Dodała, że patron konkursu Fryderyk Chopin to jeden z jej ulubionych kompozytorów. - Jego muzyka wymaga od wykonawcy pełnego poświęcenia, trzeba w nią włożyć serce i duszę. Na pewnym etapie żaden nauczyciel nie jest w stanie przekazać pianiście, jak powinien grać te utwory. To bardzo indywidualna sprawa. Trzeba poznać siebie, zajrzeć w głąb swojej duszy, odpowiedzieć sobie na ważne pytania… i dopiero wtedy można zabierać się za Chopina - podkreśliła pianistka.


Posłuchaj
04:19 2023_10_15 19_29_03_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Angie Zhang (III miejsce - ex aequo): mam poczucie satysfakcji (Filharmonia Dwójki)

Zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały wydało następujący werdykt:

 • I miejsce - Eric Guo (Kanada)
 • II miejsce - Piotr Pawlak (Polska)
 • III miejsce - Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny)

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Polskie Radio za najlepsze wykonanie Mazurków otrzymał Eric Guo.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW:

[You Tube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina]

Finaliści Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Do konkursu głównego jury eliminacji zakwalifikowało 35 osób z 14 krajów. Po I etapie jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zdecydowało, że do dalszej rywalizacji przystąpi piętnaścioro uczestników.

W finale udział wzięli:

 • Eric Guo, Kanada
 • Martin Nöbauer, Austria
 • Piotr Pawlak, Polska
 • Kamila Sacharzewska, Polska
 • Angie Zhang, USA
 • Yonghuan Zhong, Chiny

Pianiści uczestniczący w konkursie mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywały się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - program koncertu laureatów

Program koncertu laureatów zgodnie z regulaminem konkursu ustalił przewodniczący jury Wojciech Świtała w porozumieniu z laureatami. W niedzielny wieczór wybrzmiał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, gdyż wszyscy finaliści wybrali go do wykonania w ostatnim etapie konkursu. A zgodnie z zasadami laureat pierwszej nagrody wykonuje z orkiestrą wybrany przez siebie utwór lub utwory spośród propozycji finałowych.


Posłuchaj
04:41 2023_10_15 19_20_12_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina): ta formuła jest właściwa (Filharmonia Dwójki)

Jak czytamy w regulaminie, w finale uczestnicy konkursu wykonują jeden z dwóch koncertów Fryderyka Chopina (do wyboru Koncert fortepianowy e-moll op. 11 i Koncert fortepianowy f-moll op. 21) albo dwa spośród następujących utworów patrona konkursu: Wariacje B-dur op. 2 na temat "La ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta, Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 i Rondo F-dur à la Krakowiak op. 14).


Posłuchaj
05:37 2023_10_15 19_36_54_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Piotr Pawlak (II miejsce): konkurs zmusił mnie do wejścia w świat fortepianów historycznych (Filharmonia Dwójki)

Piotr Pawlak po występie finałowym:

[Facebook/Dwójka]


Posłuchaj
03:32 2023_10_15 19_33_23_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Yonghuan Zhong (III miejsce - ex aequo): w finale brzmienie fortepianu było idealne (Filharmonia Dwójki)
 
04:09 2023_10_15_19_24_54_Dwojka_FIlharmonia_Dwojki.mp3 Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Vaclav Luks (dyrygent i członek jury): praca z pianistami mnie wzbogaciła (Filharmonia Dwójki)

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Eric Guo (zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych), Angie Zhang (laureatka III nagrody (ex aequo))

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 19.30, 19.40

Materiały wyemitowano w specjalnym wydaniu audycji "Filharmonia Dwójki".

mgc/mo

Czytaj także

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - oto finaliści!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 00:00
Znamy nazwiska pianistów zakwalifikowanych do finału II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały o zwycięstwo powalczy sześcioro uczestników. Są to Eric Guo z Kanady, Martin Nöbauer z Austrii, Angie Zhang z USA, Yonghuan Zhong z Chin i dwoje reprezentantów Polski: Kamila Sacharzewska i Piotr Pawlak! Ostateczny werdykt poznamy w sobotę (14.10).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eric Guo z Kanady wygrał Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Na II miejscu Piotr Pawlak

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 18:00
Zakończył się II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zwycięzcą został Eric Guo z Kanady. Na II miejscu uplasował się Polak Piotr Pawlak, III miejsce zajęli ex aequo Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
rozwiń zwiń