WP #305. Anthony Braxton razy dwa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 19:00
W kolejnym wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta sięgnęli po dwa albumy Anthony'ego Braxtona, amerykańskiego multiinstrumentalisty i kompozytora.
Okładki płyt Anthonyego Braxtona: In The Tradition oraz Seven Standards, Volume I
Okładki płyt Anthony'ego Braxtona: "In The Tradition" oraz "Seven Standards, Volume I"Foto: materiały promocyjne

W każdą niedzielę słuchamy razem z Państwem najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to:
  • Anthony Braxton - In The Tradition - 1974 SteepleChase
  • Anthony Braxton - Seven Standards, Volume I - 1985 Magenta

Anthony Braxton urodził się 4 czerwca 1945 w Chicago. Kompozytor, saksofonista, klarnecista, flecista, pianista i filozof jest jednym z najbardziej płodnych amerykańskich żyjących muzyków-kompozytorów; jego dorobek, licząc od lat 60., to ponad 100 albumów. Spośród bogatego instrumentarium, którym się posługuje, wymienić należy flet, saksofony: sopraninowy, sopranowy, C-Melody, altowy Es i F, barytonowy, basowy i kontrabasowy oraz klarnety: sopranowy, sopranowy Es i kontrabasowy.

Muzyka Braxtona nie poddaje się kategoryzacji, dlatego też lubi on odnosić się do swoich prac (jak również prac jego współpracowników i uczniów) używając prostego miana "muzyki kreatywnej". W wielu wywiadach podkreśla, iż nie jest muzykiem jazzowym, chociaż ogrom jego twórczości korzysta z osiągnięć jazzu i improwizacji, jak również wydał wiele albumów ze standardami jazzowymi. Oprócz nich, Braxton jest autorem prac na większą skalę (orkiestralnych), w tym dwóch cykli oper.


Posłuchaj
176:14 2022_11_13 22_00_08_PR2_Wieczór_płytowy.mp3 WP #305. Anthony Braxton razy dwa (Wieczór płytowy/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Tomasz SzachowskiPrzemysław Psikuta 

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 22.00

reklama

Czytaj także

WP #300. Traveling Wilburys oraz Crosby, Stills, Nash & Young

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 08:00
Za nami jubileuszowe, 300. wydanie "Wieczoru płytowego". Ze słuchaczami Dwójki spotkali się Tomasz Szachowski, Przemysław Psikuta i Piotr Metz. Prowadzący przedstawili albumy dwóch supergrup.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #303. Pharoah Sanders i Mahalia Jackson

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 07:00
Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta spotkali się z Państwem w "Wieczorze płytowym", by wspólnie wyruszyć w muzyczną podróż do Ameryki lat 60. i 80.
rozwiń zwiń