WP #298. Michał Urbaniak i Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 07:00
W audycji "Wieczór płytowy" zagościł polski jazz najwyższej próby. Piotr Metz i Tomasz Szachowski przedstawiali albumy Michała Urbaniaka oraz zespołu Laboratorium.
Okładki płyt Laboratorium i Michała Urbaniaka
Okładki płyt Laboratorium i Michała UrbaniakaFoto: materiały promocyjne

W każdą niedzielę słuchamy, razem z Państwem, najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to:
  • Laboratorium - “Nogero” Metal Mind 1980
  • Michał Urbaniak “Urbanator” Hip Bop Records 1994

Michał Urbaniak urodził się w Warszawie w 1943 roku, a wychowywał się w Łodzi, gdzie pobierał klasyczną edukację muzyczną, jednocześnie grając jazz w cenionym zespole dixielandowym Tiger Rag. Po przenosinach do Warszawy został członkiem zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego i Krzysztofa Komedy, kontynuując edukację w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1969 roku założył Grupę Michała Urbaniaka (m.in. z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem i Czesławem Bartkowskim), z którą zarejestrował w serii Polish Jazz albumy "Live Recording" i "In Concert".

W 1973 roku wyjechał do USA i podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Columbia Records, które wydała cieszące się wielkim powodzeniem płyty "Atma", "Fusion III" i inne. W Stanach Zjednoczonych współpracował z elitą światowego jazzu: Ronem Carterem, Lennym White'em, Larrym Coryellem, Billym Cobhamem, Marcusem Milerem i wieloma innymi. W 1987 roku współpracował – jako jedyny Polak – z legendarnym trębaczem Milesem Davisem, nagrywając ścieżkę skrzypiec do płyty "Tutu". Na przełomie lat 80. i 90. był pionierem mariażu jazzu i hip hopu w projekcie Urbanator. Aktywny zawodowo do dziś, pisze również muzykę filmową (m.in. "Dług" K. Krauzego z 1999 roku), udziela się również jako aktor ("Mój rower", reż. P. Trzaskalski z 2012).

Czytaj też:

Laboratorium rozpoczęło swoją działalność na początku lat 70. i było inne niż obecne na rynku muzycznym zespoły. Wyróżniało się niezwykłą dbałością o barwę i nastrój. W czasach, gdy wszyscy fascynowali się amerykańskim fusion, krakowscy muzycy szukali własnej formuły gatunku. W 1976 roku zespół wydał swój pierwszy longplay "Modern Pentathlon". Janusz Grzywacz podkreślał, że zawdzięczają temu albumowi bardzo dużo, a "Pięciobój nowoczesny", który zajął całą pierwszą stronę był wykładnikiem tego, co wtedy robili, swego rodzaju podsumowaniem.


Posłuchaj
174:34 2022_09_25 22_00_05_PR2_Wieczor_Plytowy.mp3 Laboratorium "Nogero", Michał Urbaniak "Urbanator" (Wieczór płytowy/Dwójka) 

Mimo, że skład zespołu wielokrotnie na przestrzeni lat ulegał zmianie oraz reaktywował się po latach to jednak wszyscy muzycy obecnego składu formacji, w tym weterani – założyciel Janusz Grzywacz, obecny w składzie od początku Marek Stryszowski, a także Krzysztof Ścierański udowadniają, że muzyka zespołu Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ta legendarna grupa poza wiernymi fanami, którzy pamiętają ją z okresu największej świetności może dzisiaj liczyć także na grono nowych wielbicieli spragnionych niezwykłych wrażeń artystycznych.

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 22.00 

Zobacz więcej na temat: Jazz Michał Urbaniak
Czytaj także

Michał Urbaniak: od 60 lat jestem na trasie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 13:00
- Ze mnie jest podróżnik. Najlepiej czuję się w aucie albo w samolocie - mówił w Dwójce legendarny muzyk jazzowy, twórca tak prekursorskich projektów jak Urbanator czy UrbSymphony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #294. Ornette Coleman i Steve Coleman

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 00:55
W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta przedstawili albumy dwóch wybitnych postaci jazzu... o tym samym nazwisku. 
rozwiń zwiń