"Faust" - mroczny świat alchemika w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
W audycji słuchaliśmy reportażu z przygotowań do zaplanowanej na 23 czerwca premiery opery, która inspirowana jest dramatem ojca romantyzmu europejskiego - Johanna Wolfganga Goethego.
Audio
  • "Faust" - mroczny świat alchemika w Operze Wrocławskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Faust i mefisto, obraz Antona Kaulbacha
"Faust i mefisto", obraz Antona KaulbachaFoto: Anton Kaulbach/wikimedia/domena publiczna

Po latach ascetycznego życia i planów wstąpienia do stanu duchownego, a także żarliwych zapewnień o braku zainteresowania sztuczną i mało atrakcyjną sztuką operową, rok 1859 przynosi w życiu Charlesa Gounoda zwrot o 180 stopni. Premiera opery Faust inspirowanej dramatem ojca romantyzmu europejskiego - Johanna Wolfganga Goethego - otwiera przed kompozytorem drzwi do międzynarodowej kariery, przestawia też jego prywatne życie na zupełnie nowe tory.

Wielki alchemik, który w imię miłości zawiera pakt z diabłem, wpisał się od czasów Goethego i Gounoda w panoramę wątków-toposów kultury europejskiej. Na obraz Fausta, który od pokoleń staje pod powiekami, wpływ mieli także Polacy - ikonicznym Mefistem pozostaje do dziś polski bas, Edward Reszke, sława światowych scen operowych XIX wieku, m.in. Covent Garden i Metropolitan Opera. O równego mu Mefista ponoć i dziś jest trudno...

Premiera w Operze Wrocławskiej nie będzie jednak typową historią o alchemiku. Pokazy pirotechniczne, żywe zwierzęta, wojsko... między innymi takie atrakcje pojawią się na scenie podczas ostatniej w tym sezonie premiery Opery Wrocławskiej. Choć "Faust" Charlesa Gounoda przez lata uchodził za dzieło mało spektakularne, to właśnie ta opera zabrzmi w murach Hali Stulecia, a sami realizatorzy zapowiadają, że będzie to superwidowisko. Za reżyserię, inscenizację, kostiumy i projekcje wideo odpowiadać będzie Beata Redo-Dobber, a orkiestrę poprowadzi dyrektor opery, Marcin Nałęcz-Niesiołowski; w głównych rolach wystąpią Eric Fenell, Sebastien Gueze, Peter Martincic, Nika Guliashvili, Katarzyna Mackiewicz i Iwona Socha. 

***

Tytuł audycjji: Spotkania po zmroku (w cyklu "Przed premierą")

Prowadzi: Monika Zając

Data emisji: 22.06.2017

Godzina emisji: 22.00

mz/jsz

Czytaj także

"Umarłe miasto". Sen i jawa w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy o spektaklu  wyreżyserowanym przez Mariusza Trelińskiego. Premiera 10 czerwca w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Darkness". Mrok i cierpienie w balecie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 21:00
W "Spotkaniach po zmroku" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do premiery przedstawienia baletowego, które odbędzie się 14 czerwca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
rozwiń zwiń