X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bolesław Prus bał się wszystkiego"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:05
- Jego lęki zaczęły na dobre w 1875 roku, kiedy musiał być dorosły, bo się ożenił i rozpoczął pracę jako felietonista - mówiła w Dwójce Monika Piątkowska, dziennikarka i pisarka, autorka wydanej właśnie książki "Prus. Śledztwo biograficzne".
Audio
  • Monika Piątkowska o biografii Bolesława Prusa (Wersy i akapity/Dwójka)
Młody Bolesław Prus, wł. Aleksander Głowacki, w mundurze studenta
Młody Bolesław Prus, wł. Aleksander Głowacki, w mundurze studenta Foto: Wikipedia

Grzegorz Damięcki_prus_1200.JPG
Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Bolesława Prusa?

19 maja minęła 105. rocznica śmierci Bolesława Prusa. Z tej okazji w audycji "Wersy i akapity" pokusiliśmy się o stworzenie portretu psychologicznego autora "Lalki". Monika Piątkowska opowiadała, że konflikty emocjonalne pisarza mają źródło w dzieciństwie, kiedy to jako sierota trafił pod opiekę babki, a potem ciotki. - Atmosfera w tych domach była niezdrowa. Figury babki czy wuja nigdy się dla niego nie zamknęły. On nieustannie przeciwko nim się buntował. Odniesienia do dzieciństwa trwały w nim do samego końca.

Autorka biografii pisarza podkreślała, że trudne dzieciństwo Aleksandra Głowackiego zrodziło w nim potrzebę rozmowy z samym sobą i przyczyniło się do jego pisarstwa. Czynność ta jednak nie przychodziła mu łatwo. - Nie był jak Henryk Sienkiewicz, który się dobrze czuł w swojej skórze i opowieści wypływały z niego w sposób naturalny. Głowacki siadając do pisania, najpierw się musiał zmierzyć z lękiem, czy ma jakiś pomysł. Poczucie strachu maskował żartami.

W audycji mówiliśmy o fobiach Prusa, ale też o tajemnicy związanej z jego prawdopodobnym ojcostwem, co przez lata pozostawało w ukryciu.

***

Tytuł audycji: Wersy i akapity

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Monika Piątkowska (dziennikarka)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 15.15

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przy wspólnym stole z bohaterami "Lalki"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:04
"Piła z kryształów, jadała ze sreber i porcelany kosztownej jak złoto" - pisze o Izabeli Łęckiej Bolesław Prus. A czy bohaterka "Lalki" stosowała jakąś dietę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 10:00
Fragmenty książki Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" poświęconej biografii wybitnego pisarza czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń