"Bolesław Prus bał się wszystkiego"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:05
- Jego lęki zaczęły na dobre w 1875 roku, kiedy musiał być dorosły, bo się ożenił i rozpoczął pracę jako felietonista - mówiła w Dwójce Monika Piątkowska, dziennikarka i pisarka, autorka wydanej właśnie książki "Prus. Śledztwo biograficzne".
Audio
  • Monika Piątkowska o biografii Bolesława Prusa (Wersy i akapity/Dwójka)
Młody Bolesław Prus, wł. Aleksander Głowacki, w mundurze studenta
Młody Bolesław Prus, wł. Aleksander Głowacki, w mundurze studenta Foto: Wikipedia

Grzegorz Damięcki_prus_1200.JPG
Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Bolesława Prusa?

19 maja minęła 105. rocznica śmierci Bolesława Prusa. Z tej okazji w audycji "Wersy i akapity" pokusiliśmy się o stworzenie portretu psychologicznego autora "Lalki". Monika Piątkowska opowiadała, że konflikty emocjonalne pisarza mają źródło w dzieciństwie, kiedy to jako sierota trafił pod opiekę babki, a potem ciotki. - Atmosfera w tych domach była niezdrowa. Figury babki czy wuja nigdy się dla niego nie zamknęły. On nieustannie przeciwko nim się buntował. Odniesienia do dzieciństwa trwały w nim do samego końca.

Autorka biografii pisarza podkreślała, że trudne dzieciństwo Aleksandra Głowackiego zrodziło w nim potrzebę rozmowy z samym sobą i przyczyniło się do jego pisarstwa. Czynność ta jednak nie przychodziła mu łatwo. - Nie był jak Henryk Sienkiewicz, który się dobrze czuł w swojej skórze i opowieści wypływały z niego w sposób naturalny. Głowacki siadając do pisania, najpierw się musiał zmierzyć z lękiem, czy ma jakiś pomysł. Poczucie strachu maskował żartami.

W audycji mówiliśmy o fobiach Prusa, ale też o tajemnicy związanej z jego prawdopodobnym ojcostwem, co przez lata pozostawało w ukryciu.

***

Tytuł audycji: Wersy i akapity

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Monika Piątkowska (dziennikarka)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 15.15

bch/mg

Czytaj także

Przy wspólnym stole z bohaterami "Lalki"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:04
"Piła z kryształów, jadała ze sreber i porcelany kosztownej jak złoto" - pisze o Izabeli Łęckiej Bolesław Prus. A czy bohaterka "Lalki" stosowała jakąś dietę? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 10:00
Fragmenty książki Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" poświęconej biografii wybitnego pisarza czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń