Dwójka na miejscu. Odkrywamy tajemnice Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 19:00
Z okazji 80-lecia Dwójki zaprosiliśmy Państwa na kolejną audycję z wakacyjnego cyklu. Tym razem nasze plenerowe studio zagościło na dziedzińcu nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Audio
  • Dwójka na miejscu. Odkrywamy tajemnice Katowic (Dwója na miejscu)
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego  w Katowicach mieści się na terenie dawnej kopalni
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach mieści się na terenie dawnej kopalniFoto: Bieniecki Piotr/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Fabryka Katowice1200.jpg
Franciszek Winkler. Słynny spekulant z Katowic

W audycji "Dwójka na miejscu" spotkaliśmy się z wieloma gośćmi: artystami, przewodnikami, autorami książek, muzykami, a także organizatorami lokalnego i (nie tylko) życia kulturalnego. Podczas trzech godzin programu odwiedzili nas m.in. Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego, Adam Hajduga, pomysłodawca utworzenia Szlaku Zabytków Techniki, Krzysztof Lasoń z Zespołu Wołosi, Martyna Markowska z Katowice Miasto Ogrodów oraz Tomasz Kostro autor książki "Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach ich fortunach i przygodach" poświęconej m.in. założycielowi Katowic.

Porozmawialiśmy także o muzycznym fenomenie Katowic, o największych światowych targach muzyki świata WOMEX, które w tym roku odbędą się Katowicach. O malarstwie Erwina Sówki i Katowicach w fotografii opowie Arkadiusz Gola, jeden z najlepszych śląskich reportażystów. Znaleźliśmy również czas na spacer po kopalni, a także na rozmowę o architekturze miasta i rozmaitych kulturalnych inicjatywach.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Małgorzata SzymankiewiczKuba BorysiakAdam Suprynowicz 

Goście: Zofia Oslislo-Piekarska (projektantka, kulturoznawca), Alicja Knast (dyrektorka Muzeum Śląskiego), dr Adam Hajduga (pomysłodawca utworzenia Szlaku Zabytków Techniki), Krzysztof Lasoń (Zespół Wołosi), Tamara Kamińska i Martyna Markowska (Katowice Miasto Ogrodów) oraz Tomasz Kostro (pisarz), Arkadiusz Gola (reportażysta), Barbara Szmatloch (dziennikarka, popularyzatorka śląskiej gwary), prof. Magdalena Dziadek (Uniwersytet Jagielloński), Robert Konieczny (architekt), Krzysztof Herman (przewodnik) i Janusz Ryszka (były górnik)

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/bch

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Posłuchaj relacji z Kazimierza nad Wisłą!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 18:29
Z okazji 80-lecia Dwójki w wakacyjnej ramówce zaplanowaliśmy wyjątkową audycję, w której spotkamy się z Państwem nie tylko na antenie, lecz także w wielu miejscach w Polsce. Rozpoczęliśmy od Kazimierza Dolnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielkie zagęszczenie twórców". Dwójka w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:55
- Musi coś być tu w powietrzu, bo zagęszczenie twórców na metr kwadratowy można porównać z Krakowem – mówił Mariusz Sieniewicz, jeden z wielu gości olsztyńskiego wydania audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń