Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
Audio
  • "Dwójka na miejscu" w Płocku (Dwójka na miejscu)
Dwójka na miejscu w Płocku
"Dwójka na miejscu" w PłockuFoto: PR2/Paweł Siwek

Płock jest jednym z najstarszych miast Polski, bo powstał jeszcze wcześniej niż Kraków. Akt lokacyjny Płocka pochodzi z 1237 roku, a więc uzyskał prawa miejskie 20 lat przed stolicą małopolski. Do tego miasta przybył w XI wieku książę Władysław Herman i wkrótce objął władzę po królu Władysławie Śmiałym. Tę władzę utrzymał później jego syn - Bolesław Krzywousty, którego nadwornym kronikarzem był, znany wszystkim, Gall Anonim, wspominający wielokrotnie o Płocku jako siedzibie monarchy.

- Z okresu, gdy Płock był stolicą Polski, zachował się fragment auli pałacowej romańskiego palatium Hermana. Proszę uwierzyć, że gdy dotyka się tych surowych, ciosanych głazów granitowych, czuć dotyk historii - mówił Dawid Borowski, miejski przewodnik. - Bo historia przemawia w Płocku wyjątkowo donośnym głosem i miasto ma zabytki pierwszej klasy: zespół historycznych budowli na Wzgórzu Tumskim, wpisany na listę pomników historii, a także Bazylika Katedralna - największa nekropolia Piastów mazowieckich, bowiem pod jej północną wieżą, w marmurowym sarkofagu, spoczywają książęta Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. 

Gośćmi Mileny Gąsienicy i Pawła Siwka w Muzeum Mazowieckim byli również m.in.: Agnieszka Kaniewska-Płocieniak z Działu Upowszechniania i Promocji tej placówki, która opowiadała o największych w Polsce zbiorach secesji i art deco; Aleksandra Woźniak-Adamska, historyk sztuki z Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego, zapowiadająca sesję naukową poświęconą art deco; a wreszcie Mariusz Wojtalewicz – kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich – przedstawił niezwykłą historię placówki i jego zbiorów.


Paweł Siwek i Milena Gąsienica Paweł Siwek i Milena Gąsienica

Nie zabrakło oczywiście tematów związanych z chlubą miasta, czyli z tzw. Małachowianką – Liceum Ogólnokształcącym im. marszałka Stanisława Małachowskiego – najstarszą w Polsce szkołą działającą nieprzerwanie w tym samym miejscu, a założoną w 1180 roku. Z kolei o Towarzystwie Naukowym Płockim – najstarszym regionalnym towarzystwie naukowym w Polsce (działa od 1820 roku) opowiedział prof. Zbigniew Paweł Kruszewski. Do rozmowy nasi dziennikarze zaprosili też ludzi kultury, która w Płocku rozwija się bardzo prężnie: działa tam m.in. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z 1812 roku, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, chór mieszany Pueri et Puellae Cantores Plocenses prowadzony (od 1998 r.) przez Annę i Wiktora Bramskich z Rygi, a wreszcie Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka".

W mieście pochówku dwóch książąt piastowskich – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – urodzili się również tacy znani ludzie, jak m.in. aktor Ireneusz Czop, Hubert Dobaczewski z zespołu Lao Che czy Jerzy Janiszewski – grafik, autor znaku graficznego "Solidarności". Oni również byli bohaterami "Dwójki na miejscu".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Milena Gąsienica i Paweł Siwek

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń