Polskie Radio
Section05
Płock

Kolejny pożar składowiska odpadów, tym razem pod Płockiem. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

W miejscowości Nowe Miszewo koło Płocka płonie składowisko odpadów zmieszanych. Pożar próbuje ugasić 20 jednostek straży pożarnej. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i pozamykanie okien.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Płock Mazowsze mazowieckie regiony odpady śmieci straż pożarna strażak środowisko ochrona środowiska gospodarka odpadami pożar

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Opozycja straszyła brakiem gazu i ropy. PKN Orlen: nie mieli racji, podważali naszą wiarygodność

"Straszyli, że w Polsce zabraknie gazu i paliw. Nie zabrakło", pod takim hasłem pojawił się w mediach społecznościowych film przygotowany przez władze spółki PKN Orlen. Koncern przypomina, że w czasie gdy prowadził kluczowe działania dla zabezpieczenia Polski w surowce energetyczne, musiał mierzyć się też z dezinformacją niektórych polityków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKN Orlen Wydarzenia Płock energetyka

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR