"Dwójka na miejscu". Mateusz Torzecki: turyści otrzymują w Opolu kompaktową wizję polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 17:07
- To bardzo dobry pomysł, że Muzeum Polskiej Piosenki znajduje się dokładnie pod słynnym Amfiteatrem Tysiąclecia, w którym co roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Turyści, którzy przyjeżdżają do Opola obowiązkowo chcą zobaczyć to miejsce. Dzięki temu, że od 2016 r. jest tutaj również muzeum, otrzymują oni kompaktową wizję tego, czym naprawdę jest polska piosenka - mówił Mateusz Torzecki, kierownik Działu Wystaw i Edukacji opolskiej instytucji.
Okolicznościowa plansza
Okolicznościowa planszaFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
117:58 2020_07_11 15_00_18Dwojka_na_miejscu.mp3 Opole - architektura dawna i nowa, piosenka, literatura i teatr (Dwójka na miejscu)

 

opole1.jpg
Kamienica Czynszowa w Opolu. "Jak wehikuł czasu"

4 lipca dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia wyruszyli w reporterską podróż po Polsce, by w każdą sobotę wakacji przedstawiać – na antenie i w mediach społecznościowych – relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Tydzień temu "Dwójka na miejscu" gościła w Sejnach. Bohaterem drugiego w tym sezonie odcinka audycji było Opole.

Nasi dziennikarze Monika Zając i Paweł Siwek zaprosili słuchaczy na spacer po mieście, który rozpoczął się od opolskiego Rynku. Razem z historykiem dr. Maciejem Borkowskim zatrzymaliśmy się przy Wieży Piastowskiej, patrzyliśmy na Wenecję Opolską i przypomnieliśmy historię nie istniejącej już synagogi. Zwróciliśmy uwagę także na nową architekturę – w tym budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, łączący historię z nowoczesnością. Dyrektor tej instytucji - Elżbieta Kampa – opowiedziała o Opolskiej Jesieni Literackiej, ważnym festiwalu organizowanym przez Bibliotekę.

1200x660-2na-miejscu-Sejny_01a.jpg
Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

Ponadto nasze zaproszenie do audycji przyjęli: Jarosław Wasik – dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu (przy okazji przyjrzeliśmy się zbiorom tego muzeum i odwiedziliśmy opolski Amfiteatr), Krystian Kobyłka – dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora - oprowadził nas po reprezentowanej przez siebie instytucji, a Norbert Rakowski – dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - opowiedział o organizowanych w mieście Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

W audycji pojawiło się także sporo fotografii: tej współczesnej i tej historycznej związanej z Opolszczyzną. Na zakończenie zaś zaprosiliśmy na koncert Katatrzyny Trylnik, solistki Teatru Wielkiego Opery Narodowej i rodowitej opolanki.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Teledyski wśród piosenek. Yach Film ląduje w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:00
– Nasza placówka to pierwsze w kraju miejsce poświęcone polskiej piosence. Aż się prosi, by mogło ono gościć taki festiwal – mówił Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń