Niespieszne wędrówki Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Bohaterem audycji "Pisarze w podróży" był jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury".
Audio
  • Niespieszne wędrówki Jerzego Stempowskiego (Pisarze w podróży/Dwójka)
Jerzy Stempowski
Jerzy StempowskiFoto: wikimedia/domena publiczna

Publikował na łamach pisma "Notatnik niespiesznego przechodnia". Jest autorem tomów esejów i szkiców z podróży "Pan Jowialski i jego spadkobiercy", "Chimera jako zwierzę pociągowe", "Eseje dla Kassandry", "Ziemia berneńska", "Zapiski dla zjawy", "Od Berdyczowa do Rzymu". Jerzy Stempowski urodził się w 1894 roku, pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny osiadłej na Podolu. Uczęszczał do szkół w Warszawie i Odessie, studiował w Krakowie, Monachium, Genewie, Zurychu i Bernie. Był człowiekiem o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, często podróżował, znał wiele kultur i języków. przetłumaczył m. in. powieść Borysa Pasternaka "Doktor Żywago". Od 1940 roku zamieszkał w Szwajcarii. Do Polski nigdy nie powrócił. Zmarł na emigracji w 1969 roku. Jak napisał o nim Wojciech Karpiński, "Jerzego Stempowskiego już przed wojną otaczała legenda. Po wojnie jeszcze się umocniła. Pozostawał jednak w cieniu, publikował niewiele. Sam wspominał o niechęci do "czernienia papieru", jak określał pracę pisarską.

A jednocześnie uznawany był za najznakomitszego polskiego eseistę XX wieku. Kim był ów, jak sam się nazywał "niespieszny przechodzień", "samotny wędrowiec"? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi, przybliżając teksty Stempowskiego poświęcone podróżom.

***

Tytuł audycji: Pisarze w podróży

Prowadzą: Dorota Gacek i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Grochowska (reporterka, autorka biografii Jerzego Giedroycia oraz obszernego reportażu poświęconego Jerzemu Stempowskiemu), Magdalena Chabiera (historyk literatury z UKSW w Warszawie, edytorka tomu "Po powodzi. Eseje i dzienniki podróży" Jerzego Stempowskiego), Marek Zagańczyk (eseista, redaktor serii "Podróże" Zeszytów Literackich), Jacek Hajduk (filolog klasyczny, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Fantazje mimowolnego podróżnika" poświęconej Jerzemu Stempowskiemu)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 13.00

bch/mc

Czytaj także

Jerzy Stempowski o polsko-ukraińskim pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:00
Znakomity eseista przez całe życie zabiegał o poprawę relacji między narodami Polski i Ukrainy. W Dwójce omawialiśmy jego nowo wydane "Pisma o Ukrainie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
rozwiń zwiń