X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Mirecki-Montwiłł. Socjalista i bojownik o wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 16:00
Bohaterem audycji był jeden z przywódców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Odważny do szaleństwa, odpowiedzialny za podległych mu ludzi, od najmłodszych lat przekonany, że Polska może wywalczyć niepodległość swoim własnym czynem zbrojnym.
Audio
  • Prof. Paweł Duber o Józefie Mireckim-Montwile (Ku niepodległej/Dwójka)
Józef Montwiłł-Mirecki
Józef Montwiłł-MireckiFoto: Wikimedia/domena publiczna

Gdyby chcieć wymienić wszystkie zasługi Józefa Mireckiego-Montwiłła dla odzyskania przez Polskę niepodległości nie starczyłoby miejsca nie tylko na stronie, ale i w grubej książce. W 1896 jako uczeń 5 klasy gimnazjum został wydalony za zatarg z rosyjskim oficerem - nauczycielem gimnastyki oraz protest przeciwko rusyfikacji. Od 1900 był członkiem PPS. W związku ze swoją działalnością był aresztowany, ale udało mu się zbiec w czasie eskortowania. Zresztą nie po raz ostatni - z carskich więzień i zsyłek uciekał jeszcze kilkakrotnie. Podczas rewolucji 1905-1907 dowodził wieloma brawurowymi akcjami ekspropriacyjnymi m.in. pod Opatowem (5 sierpnia 1905), gdzie zdobyto 12 tys. rubli. Był członkiem Wydziału Spiskowo-Bojowego PPS. Po jednej z nieudanych akcji został pojmany i 9 października 1908 stracony na stokach Cytadeli.

Józef Mirecki-Montwiłł to niezwykle barwna postać. Przed wojną, w II Rzeczpospolitej czczony na równi ze Stefanem Okrzeją, pośmiertnie odznaczony najwyższymi odznaczeniami, dziś niesłusznie zapomniany. Czas najwyższy przywrócić go współczesnym.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Paweł Duber

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 14.30


w piątek (15.09) o godz. 14.30 zaprasza 

mz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Ciołkosz. Socjalista totalny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 20:00
Zgodnie z jedną z wielu anegdot, podczas protestów w Małopolsce w latach 30. rzucił się pod lokomotywę, którą prowadził jeden z łamistrajków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna". Alona Frankel i podróż do ziemi obiecanej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:28
W audycji rozmawialiśmy z Aloną Frankel o jej nowej książce będącej kontynuacją autobiograficznej opowieści zatytułowanej "Dziewczynka".
rozwiń zwiń