Józef Mirecki-Montwiłł. Socjalista i bojownik o wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 16:00
Bohaterem audycji był jeden z przywódców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Odważny do szaleństwa, odpowiedzialny za podległych mu ludzi, od najmłodszych lat przekonany, że Polska może wywalczyć niepodległość swoim własnym czynem zbrojnym.
Audio
  • Prof. Paweł Duber o Józefie Mireckim-Montwile (Ku niepodległej/Dwójka)
Józef Montwiłł-Mirecki
Józef Montwiłł-MireckiFoto: Wikimedia/domena publiczna

Gdyby chcieć wymienić wszystkie zasługi Józefa Mireckiego-Montwiłła dla odzyskania przez Polskę niepodległości nie starczyłoby miejsca nie tylko na stronie, ale i w grubej książce. W 1896 jako uczeń 5 klasy gimnazjum został wydalony za zatarg z rosyjskim oficerem - nauczycielem gimnastyki oraz protest przeciwko rusyfikacji. Od 1900 był członkiem PPS. W związku ze swoją działalnością był aresztowany, ale udało mu się zbiec w czasie eskortowania. Zresztą nie po raz ostatni - z carskich więzień i zsyłek uciekał jeszcze kilkakrotnie. Podczas rewolucji 1905-1907 dowodził wieloma brawurowymi akcjami ekspropriacyjnymi m.in. pod Opatowem (5 sierpnia 1905), gdzie zdobyto 12 tys. rubli. Był członkiem Wydziału Spiskowo-Bojowego PPS. Po jednej z nieudanych akcji został pojmany i 9 października 1908 stracony na stokach Cytadeli.

Józef Mirecki-Montwiłł to niezwykle barwna postać. Przed wojną, w II Rzeczpospolitej czczony na równi ze Stefanem Okrzeją, pośmiertnie odznaczony najwyższymi odznaczeniami, dziś niesłusznie zapomniany. Czas najwyższy przywrócić go współczesnym.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Paweł Duber

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 14.30


w piątek (15.09) o godz. 14.30 zaprasza 

mz/ag

Czytaj także

Adam Ciołkosz. Socjalista totalny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 20:00
Zgodnie z jedną z wielu anegdot, podczas protestów w Małopolsce w latach 30. rzucił się pod lokomotywę, którą prowadził jeden z łamistrajków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyna". Alona Frankel i podróż do ziemi obiecanej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:28
W audycji rozmawialiśmy z Aloną Frankel o jej nowej książce będącej kontynuacją autobiograficznej opowieści zatytułowanej "Dziewczynka".
rozwiń zwiń