X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Andrzej Chwalba: Piłsudski był skrajnym niepodległościowcem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:05
- Dzisiaj Piłsudski i jego obóz przesłania nam realia 1914 roku. Wydaje się, że wszyscy Polacy myśleli tylko o jednym, czyli o powstaniu zbrojnym i zorganizowaniu swojego państwa. Tak wcale nie było - mówił w Dwójce historyk.
Audio
  • Prof. Andrzej Chwalba o polskim doświadczeniu I wojny światowej (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby
Okładka książki prof. Andrzeja ChwalbyFoto: materiały promocyjne

przewrót majowy 1200 PAP.jpg
"Wiele wskazuje na to, że przewrót majowy nie był wcale planowany"

Prof. Andrzej Chwalba jest autorem kilku książek poświęconych legionom i polskiemu doświadczeniu I wojny światowej. Jego najnowsza publikacja, wydana w 2018 roku "Wielka wojna Polaków 1914-1918", została nagrodzona w konkursie Książka Historyczna Roku, a także przez Fundację im. Janusza Kurtyki. 

Gość Dwójki przypomniał, że swoistym wezwaniem ze strony Józefa Piłsudskiego do działania było już samo założenie przez niego munduru w 1914 roku. - Był to mundur strzelecki. Na ulicach Krakowa czy Lwowa, gdzie bywał, częstą reakcją był rechot. Piłsudski nosił mundur od rana do wieczora, pojawiał się w nim wszędzie w przestrzeni publicznej. Dla jego młodych towarzyszy broni, romantyków było to wezwanie do noszenia munduru. Bowiem żeby Polska mogła bić się o niepodległość trzeba było przywrócić kulturę żołnierską, tradycje wojskowe. Przecież od czasu powstań listopadowe i styczniowego Polacy nie zakładali swojego własnego munduru - podkreślał prof. Chwalba.

W której z armii trzech państw zaborczych służyło najwięcej Polaków? Dlaczego I wojna światowa, odwrotnie niż w Polsce, w wielu europejskich krajach jest uważana za bardziej tragiczną niż wojna 1939-1945? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było również archiwalne wspomnienia żołnierzy Legionów Polskich.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (historyk, eseista, Zakład Antropologii Historycznej UJ)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 09:00
- Ekscytująca dla wielu obcokrajowców może być dawna Rzeczpospolita, która stworzyła coś nowego, łącznie z kulturą sarmacką i kulturą tolerancji - mówił w Dwójce prof. Andrzej Chwalba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Grzegorz Myśliwski: warto się zastanowić, czy historia musiała się tak potoczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:14
- Wydaje mi się, że jest to niezbywalny składnik refleksji historycznej i interpretacji historii. Takie pytania warto sobie zadać zawsze, nawet jeśli nie zawsze się o tym napisze - mówił w Dwójce Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń