Prof. Andrzej Chwalba: Piłsudski był skrajnym niepodległościowcem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:05
- Dzisiaj Piłsudski i jego obóz przesłania nam realia 1914 roku. Wydaje się, że wszyscy Polacy myśleli tylko o jednym, czyli o powstaniu zbrojnym i zorganizowaniu swojego państwa. Tak wcale nie było - mówił w Dwójce historyk.
Audio
  • Prof. Andrzej Chwalba o polskim doświadczeniu I wojny światowej (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby
Okładka książki prof. Andrzeja ChwalbyFoto: materiały promocyjne

przewrót majowy 1200 PAP.jpg
"Wiele wskazuje na to, że przewrót majowy nie był wcale planowany"

Prof. Andrzej Chwalba jest autorem kilku książek poświęconych legionom i polskiemu doświadczeniu I wojny światowej. Jego najnowsza publikacja, wydana w 2018 roku "Wielka wojna Polaków 1914-1918", została nagrodzona w konkursie Książka Historyczna Roku, a także przez Fundację im. Janusza Kurtyki. 

Gość Dwójki przypomniał, że swoistym wezwaniem ze strony Józefa Piłsudskiego do działania było już samo założenie przez niego munduru w 1914 roku. - Był to mundur strzelecki. Na ulicach Krakowa czy Lwowa, gdzie bywał, częstą reakcją był rechot. Piłsudski nosił mundur od rana do wieczora, pojawiał się w nim wszędzie w przestrzeni publicznej. Dla jego młodych towarzyszy broni, romantyków było to wezwanie do noszenia munduru. Bowiem żeby Polska mogła bić się o niepodległość trzeba było przywrócić kulturę żołnierską, tradycje wojskowe. Przecież od czasu powstań listopadowe i styczniowego Polacy nie zakładali swojego własnego munduru - podkreślał prof. Chwalba.

W której z armii trzech państw zaborczych służyło najwięcej Polaków? Dlaczego I wojna światowa, odwrotnie niż w Polsce, w wielu europejskich krajach jest uważana za bardziej tragiczną niż wojna 1939-1945? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było również archiwalne wspomnienia żołnierzy Legionów Polskich.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (historyk, eseista, Zakład Antropologii Historycznej UJ)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 09:00
- Ekscytująca dla wielu obcokrajowców może być dawna Rzeczpospolita, która stworzyła coś nowego, łącznie z kulturą sarmacką i kulturą tolerancji - mówił w Dwójce prof. Andrzej Chwalba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr hab. Grzegorz Myśliwski: warto się zastanowić, czy historia musiała się tak potoczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:14
- Wydaje mi się, że jest to niezbywalny składnik refleksji historycznej i interpretacji historii. Takie pytania warto sobie zadać zawsze, nawet jeśli nie zawsze się o tym napisze - mówił w Dwójce Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń